Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera Anıtkabir’i Ziyaret Etti

Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu ve ardından saygı duruşunda bulundu

Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Ankara’daki resmi temasları öncesi Anıtkabir’i ziyaret etti. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak Ankara’da bulunan Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Anıtkabir’i ziyaret etti. Aslanlı Yol’dan yürüyerek Anıtkabir avlusuna gelen Pinera ve beraberindeki heyet, Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu ve ardından saygı duruşunda bulundu.

Pinera, saygı duruşundan sonra Misak-Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü’ne geçen Pinera, Köşk’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılandı. Karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül aracından inen konuk Cumhurbaşkanı’nın üzerinde palto olmadığını görünce havanın soğuk olduğunu ve kendi üzerinde palto olduğunu işaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şili Cumhurbaşkanı’nın üzerinde palto bulunmamasından dolayı kendisi de daha sonra paltosunu çıkartarak görevlilere verdi.
21 pare top atışı ile birlikte iki ülkenin milli marşları çalınırken, marşların ardından Şili Cumhurbaşkanı Pinera, Türkçe ‘Merhaba asker’ diyerek Şeref Kıtası’nı selamladı. Selamlamanın ardından konuk Cumhurbaşkanı törene katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve diğer yetkililerle tokalaştı.

Törenin sonunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera Büyük Şeref Kapısı’ndan içeri girmeden önce gazetecilere poz verdi. İki ülke Cumhurbaşkanı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.