Sinan Çelebi: İktidardaki Liderlerin Hegemonyası Olmasaydı Tüm Bu Olaylar Olmazdı

Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Tunus ve Mısır’da başlayıp, Libya’ya sıçrayan sıcak gelişmelerin temelde ekonomiye dayandığını söyledi.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Ortadoğu Ekonomi Platformu (OEP) ile ortaklaşa düzenlediği “2011 Ortadoğu Ekonomi Zirvesi” ne katılan Çelebi, Ortadoğu’daki yaşanları değerlendirdi.

Bu ülkelerin ekonomik ve demokratik bakımdan istenen adımların atılmadığına işaret eden Çelebi, “İktidardaki liderlerin hegemonyası olmasaydı tüm bu olaylar olmazdı. Bu değişim sırasında birçok insanın hayatını kaybetmesi bizleri çok üzüyor. Umarım ki bölgede en kısa zamanda oradaki halklar özgürlüklerine kavuşur ve istikrar sağlanır.” dedi.

Çatışmaların başladığı Tunus’da ekonomik sıkıntılarla halkın sokaklara döküldüğünü anlatan Sinan Çelebi, şunları söyledi: “Tunus, Mısır ve Libya’da ciddi ekonomik darboğaz söz konusu. Politik değişimler genellikle ekonomik sıkıntılardan kaynaklanır. Öyle gözüküyor. 30–40 yıl ülkelerini yöneten liderlerin halkın taleplerini dikkate almak zorunda. Vatandaş ne istiyorsa buna göre adımlar atmak gerekiyor. Aksi halde olup bitenleri bütün dünya izliyor. Bu ülkelerde ki insanların da ekonomik ve özgürlüğe dair ‘insani’ beklentileri var. Elbette hiç kimse terörizmi ve şiddeti tasvip etmez. Tam tersine mevcut durum ekonomik ve sosyal yapıyı baltalıyor. Her lider ülkesini ileri götürmek için varlar. Bu memleketler liderlerin malı mülkü değildir ki…”

Libya devlet başkanı Kaddafi’nin halen koltuğunda oturmakta ısrar etmesinin ise Çelebi, “Çok üzücü bir şey. Olmaması gerekir. Millet seni istemiyorsa istifanı verir, çekilirsin. Diğer Arap ülkelerinde benzeri gelişmelerin olup olmayacağını bilemiyorum.” açıklamasını yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.