Sincan’da, Kaçış Girişimi İçin “Vur Emri” Olduğu Ortaya Çıktı

NTD News

BM İnsan Hakları Şefi Michelle Bachelet’in Çin’e gelmesiyle; aynı zamanda, Çin polis veritabanının dosyaları sızdırıldı ve bu da Sincan’daki toplama kamplarında kaydedilen Uygurlara yönelik rahatsız edici suistimalleri ortaya koyuyor.

BBC, binlerce mahkûm resmi ve kamp muhafızlarının raporları ve kaçış girişimleri için yazılı bir “ölümüne ateş etme” emri de dahil olmak üzere dosyaların ayrıntılarını yayınladı. Burada, üst düzey Çinli yetkililerin suçsuz Uygurlara kötü muamele edilmesini isteyen konuşmaları saptandı.

Bunun üzerine İngiltere’de Dışişleri Bakanı Liz Truss, ülkesinin Çin’i bu tutumundan dolayı hesaba çekeceğini ifade etti.

Milletvekili Nusrat Ghani, bu konuyu daha önce Parlamento’da gündeme getirmişti.

‘Bu delilin, bu sabah BBC’de yayınlanmasının nedeni, BM İnsan Hakları Komiseri Bachelet’in ziyaretiyle aynı zamana denk gelmesidir. Bu nadir bir ziyarettir. Ancak ne yazık ki ÇKP, COVID nedeniyle, kapalı bir alanda yalnızca kısa bir tur olacağını, bu nedenle kimi gördükleri ve buluşacakları üzerinde mutlak kontrole sahip olduklarını söyledi – ÇKP’nin BM’yi taciz etmesine başka bir örnek. Bakan, BM ziyaretinin ve raporlarının gerçeği yansıtmayacağına dair korkumu paylaşıyor mu? Uygur halkına olan şey, ÇKP tarafından soykırımdır.”

NTD News,Milletvekili Nusrat Ghani

Bakanlar, Uygurlara karşı işlenen suçları, resmi bir biçimde soykırım olarak adlandırmamış olsalar da, geçtiğimiz Nisan ayında, Pekin’in Uygur Müslümanlarına ve Sincan’daki diğer azınlıklara karşı soykırım uyguladığını bildiren bir önergeyi kabul ettiler.

Merkezi Birleşik Krallık’ta bulunan bağımsız Uygur Mahkemesi, geçen yıl Aralık ayında, Çin’in Uygurlara karşı soykırım işlediğine karar vermişti.

Ayrıca Çin rejiminin işkence, cinsel istismar ve zorla kısırlaştırma da dahil olmak üzere insanlığa karşı suç işlediğini onadı.

AB Parlamentosu, 5 Mayıs’ta ‘Çin’de devam eden zorla organ toplamaya ilişkin Raporlar’ adlı yeni bir kararı onayladı.
Orada, Uygurlara ek olarak, barışçıl bir meditasyon uygulaması olan Falun Gong‘un takipçileri de bu zulmün ana kurbanları olarak adlandırılıyor.

Politikacılar, politikacıları ve iş liderlerini Çin’i bu vahşetlerle yüzleşmeye ve organ nakli turizmini derhal yasaklamak gibi ek önlemler almaya çağırıyorlar.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.