Araştırma: Çin’de Vicdan Mahkumları Yasa Dışı Organ Ticareti İçin Öldürülüyor

NTD News ekran görüntüsü

Geçtiğimiz on yıl boyunca, Çin Komünist Partisi, defalarca Falun Gong uygulayıcılarını ve birçok azınlığı yasa dışı organ ticareti amacıyla öldürmekle suçlandı. Zaman içerisinde birçok kanıt da sunuldu.

Bu kanıt listesine artık bir yenisi eklendi. ABD’den gelen yeni bir çalışma var. Araştırma, önde gelen ABD tıp dergilerinden birinde yayınlandı. Detayları burada sizinle paylaşacağız.

Gecen hafta, American Journal of Transplantation’da yayınlanan bir araştırma makalesinde, Çin’deki doktorların, organ nakli için canlı insanları kullandıklarını ve kurbanları bu amaç için öldürdüklerine dair güçlü kanıtlar sunuyor.

Araştırmayı yayınlayan yazarlar, cerrahlar tarafından yazılan, kalp ve akciğer organ nakli ile ilgili binlerce Çin tıbbi yayınını inceledi.

Burada Bilim adamları, 1980 ile 2015 yılları arasında yayınlanan ve Çinli doktorların, özel bir test kullanmadan, yani donörün beyin ölümünü doğrulamadan insanlardan organları nasıl çıkardıklarını anlattığı 71 makale tespit etti.
Rapor, bir donörden organlar alınmadan önce beyin ölümünün belirlenmesinin standart bir gereklilik olduğunu belirtiyor. Fakat burada bu gereklilik yerine getirilmedi.

Çalışma ayrıca, Çinli doktorların 2015’ten sonra bu tür raporları yayınlamayı bıraktığını belirtiyor.
Ek olarak araştırma, donörlerin cerrahi prosedür boyunca hayatta olduğunu düşündüren başka anomalilere de dikkat çekiyor.

Çalışmanın ortağı ve yazarı Dr. Jacob Lavee; “Doktorlar insan hayatına önem verecekleri ve kesinlikle insanlara zarar vermeyecekleri ile ilgili mesleki yemin ederler, fakat bu doktorlar organ alımına öncelik verdiklerini ve tıbbi yeminlerini geri plana attıklarını kendileri kabul ettiler.”

Rapor ayrıca, Çin’deki alışılmadık derecede kısa bekleme sürelerine de işaret ediyor. Bu, organların canlı kurbanlardan alındığına dair başka bir güçlü ipucu olarak gösteriliyor.

Çalışma ayrıca, 2019’da Pekin’in vicdan mahkumlarından zorla organ topladığına dair kanıtları ortaya koyan, China Tribunal’a işaret ediyor. China Tribunal, Londra’da bağımsız bir mahkemedir.

Mahkeme, ” Falun Gong uygulayıcıların, yanı sıra Uygur Türklerin de, yasa dışı organ ticareti mağdurlarından olduğunu ortaya koyuyor.”

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.