Sinema Dünyasının Ünlü Yönetmeni Angelopoulos Hayatını Kaybetti

Ünlü Yönetmen Motosikletin Çarpmasıyla Yaşamına Veda Etti

Yönetmen Angelopoulos hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Yunan yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Theodoros Angelopoulos dün akşam saatlerinde Pire Drapetsona otoyolunda, ”Öteki Deniz-The Other Sea” adlı yeni filminin çekimi sırasında çarpan bir motosiklet yüzünden yaşama veda etti.

Olay yerinden ambulansla Faliro’daki bir hastaneye götürülen ünlü yönetmen, yoğun bakıma alındı ancak hastanede yaşamını yitirdi.

Yunanistan’in önemli gazetelerinden Kathimerini, Theo Angelopoulos’un ölüm haberini, ölümünün şüpheli olabilecegi iması ile, manşetten verdi. Gazete henüz teyid edilememekle birlikte Angelopoulos’a çarpan aracın polise ait olduğu iddiasını dile getirdi.

Filmleri ile çoğu Avrupa festivallerinde sayısız ödül kazanmış olan 77 yaşındaki yönetmen Angelopoulos, 40 yıllık bir sinema kariyerine sahip.

Theodoros Angelopoulos, Yunan sinemasının Costa Gavras ve Costas Ferris ile birlikte öncü yönetmenidir.

Sanatsal sinemanın en önemli çağdaş temsilcilerindendir.

Mitololojik göndermelere bol yer verilen filmlerinde, daha çok bireyden hareketle tarihsel bağlam içinde toplumsal olaylar konu edilmektedir. Özellikle entelektüel bireyin yaşama dair ızdırapları ve düş kırıklıkları işlenir. Filmlerinde geniş plan çekimler ve uzun sekanslar çokça yer alır.

Çoğunu Eleni Karaindrou’nun müziklediği filmleri arasında şunlar sayılabilir: 36 Günleri, Avcılar, Kumpanya, Kitera’ya Yolculuk, Arıcı, Puslu Manzaralar, Leyleğin Geciken Adımı, Ulis’in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır, Zamanın Tozu.

Theo Angelopoulos, 22 mart 2010 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesinden “onursal doktora” unvanı almış, 20-26 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen 17. Altın Koza Film Festivali’nin onur konuğu olarak Adana’ya gelmiş ve ödül törenine katılmıştı. Bu festivalde yönetmenin “Kiteraya Yolculuk”, “Arıcı”, “Leyleğin Geciken Adımı”, “Ulis’in Bakışı”, “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ağlayan Çayır” ve “Zamanın Tozu” adlı filmlerinin “Balkanların Belleği – Theo Angelopoulos” adlı özel bir bölümde gösterileceği ilân edilmişti.

Kaynaklar:

“Theodoros Angelopoulos”  tr.wikipedia.org

“Balkanların Belleği – Theo Angelopoulos” www.altinkoza.org

“Ünlü yönetmeni polis mi öldürdü?”  www.gazeteciler.com

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.