SineMardin Mardin Suriye Hattında Başlıyor

MARDİNSineması olmayan Mardin’de 17- 23 Eylül arasında yapılacak Beşinci SineMardin Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki teması “Çocuk”. Festival kapsamında Mardin’in ilçelerindeki çocuklara animasyon film gösterimleri sunulacak. Bu yıl ki teması “Çocuk” olan Beşinci SineMardin Uluslararası Film Festivali, 17 – 23 Eylül tarihleri arasında, Mardin ve Suriye’nin Halep kentinde eş zamanlı olarak yapılacak. Festivalde çocuk filmleri, gezici TIR sahnesiyle Mardinli çocukların mahallelerine ulaşacak. Geçtiğimiz yıl iki kapalı bir açıkhava sinemasında ulaşılan on üç bin izleyici kapasitesinin arttırılmasının hedeflendiği festivalde Almanya, Hollanda, Amerika sinemasından örnekler gösterilecek ve Ken Loach, Costa Gavras, Francois Ozon, Coen Kardeşler gibi ünlü yönetmenlerin ödüllü filmleri Mardinlilerin beğenisine sunulacak.

Festival içeriğindeki Japon Animasyon Filmleri Şenliği “Japanorama” kapsamında, gezici TIR sahnesi Mardin’in ilçelerini dolaşacak; çocuklara animasyon film gösterimleri yapacak. “Japanorama” programında yönetmen Hayao Miyazaki’nin animasyon filmleri “Gökteki Kale” (Tenku No Shiro Rapyuta), “Rüzgarlı Vadi” (Kaze no tani no Naushika), “Yürüyen Şato” (Hauru no ugoku shiro), “Küçük Cadı Kiki” (Majo No Takkyubin) bulunuyor.

Festival programında Ken Loach’ın “Hayata Çalım At” (Looking for Eric), Costa Gavras’ın “Cennet Batıda” (Eden is West), Francois Ozon’un “Yuva” (Le Refuge) Coen Kardeşlerin “Ciddi Bir Adam” (A Serious Man) filmleri bulunuyor.

Festivalde Özcan Alper’in “Sonbahar”, Mahmut Fazıl Coşkun’un “Uzak İhtimal”, Kazım Öz’ün “Son Mevsim: Şavaklar”, Yılmaz Erdoğan’ın “Neşeli Hayat”, Ezel Akay’ın “Yedi Kocali Hürmüz” ve Bahadır Karakaş’ın “Usta” filmleri de gösterilecek.

Türkiye’nin tek ‘senaryo’ ağırlıklı film festivali olan Sinemardin’de geçen senelerde olduğu gibi bu sene de film analizleri ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacak. Genç sinema sanatçıları, yönetmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek faaliyetler bütün çevre halkına açık olacak.

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Mardin’in artık bir kültür ve festival şehri haline dönüştüğünü belirterek, dünyanın bir çok ülkesinden çeşitli film ve sinema gösterimlerini ve sanatçıları Mardin’de bir araya getirdiklerini söyledi. Ayanoğlu, “Bu sene beşincisi gerçekleştirilecek festivalin en ilginç yönü ise Türkiye’de ilk defa bir film festivalinin başka bir ülkede de eşzamanlı olarak gerçekleştirilmesi. Sinemardin 21-23 Eylül’de Mardin ile eşzamanlı olarak Halep (Suriye’de) ödüllü Türk Filmlerini Suriyeli sinemaseverlerle buluşturacak olmasıdır.” dedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.