Singh: Mumbai’ye Saldırıda Bulunan Terörist Grubu Yakalayacağız

 

Hindistan polisi şehrin güvenliği için "Hindistan kapısından" şehri gözetliyor (Manan Vatsyayana/AFP/Getty Images)

Mumbai’de meydana gelen şiddetli patlamadan sonra, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh perşembe günü yaptığı açıklamada hükümetin bu konu ile ilgilendiğini ve bu terörden kimlerin sorumlu olduğunu bulacaklarını belirtti.

Patlama sonrası 18 kişi hayatını kaybetmiş ve 13 kişi yaralanmıştı. Mumbai, son üç yılda meydana gelen en şiddetli terör olayına maruz kaldı. Mumbai’nin farklı bölgelerine konulan üç bomba, birbirlerine yaklaşık 10 dakika ara ile patlatılmıştı.

Başbakan Manmohan Singh Perşembe günü Mumbai’ye giderek yaptığı açıklamada, Hindistan yetkililerinin “Ellerinde bulunan tüm kaynakları ve güçleri suçluları bulmak üzere kullanmaya devam edeceklerini” söyledi.

Singh,  “Bu terör grup, en kısa zamanda adalet yoluna getirilerek ve yasalar doğrultusunda cezalarının verilmesi sağlanarak, bu grubun çökertilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.“Bu olayı araştırırken tüm halkın desteğini bekliyorum. Bunu yakınlarını kaybeden ailelere borçluyuz.” dedi.

Singh, Hindistan halkı tarafından ülkedeki güvenliği korumada eksik kalmasıyla eleştirilere maruz kalmıştı. Bu konuda ise “Sizi temin ederim ki ileride meydana gelebilecek böyle bir durumunda hükümet elinden gelen her şeyi yapacaktır” dedi.

Hindistan’da ülkenin ekonomi merkezi olarak görülen Mumbai, son yirmi yılda teröristlerin saldırılarına maruz kalmıştı. 2008 yılında şehir, Pakistan’lı bir silahlı tarafından 60 saat boyunca tehdit altında kalmış ve 160 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.