Sınır Ötesi Operasyonları İçin Tezkerenin Süresi Bir Yıl Uzatıldı

Bu gün  yapılan Bakanlar Kurulu’nda terörle mücadele en önemli gündem maddesiydi. Toplantıda hükümete sınırötesi  operasyonlar yetkisi veren tezkerenin uzatılması için Meclise gönderilmesi kararlaştırıldı. Yeni tezkere, 17 Ekim’den itibaren 1 yıl süreyle Irak’ın kuzeyi ile belirlenen mücavir alanlara sınır ötesi kara harekatı yapma yetkisini içeriyor.6

Başbakan Erdoğan başkanlığında uzun bir toplantı yapan Bakanlar Kurulu terörü konuştu.

Konuyla ilgili açıklamayı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptı.

“17 Ekim 2011 tarihinden itibaren bir yıl daha Kuzey Irak ve mücavir alanlarda kara harekatı yapılabilmesi için tezkeremiz TBMM’ye gönderilmiştir. Geçtiğimiz yıl çıkarılan yetki içerisinde ne varsa aynı yetkiler var. Terörle mücadele gerektirdiği takdirde Kuzey Irak ve mücaviri diye sınırlandırılan yetki süresi ve sorumlulukları tezkerede açıkça belirtilmiş olan konu bu konudaki azmimizi ve kararlılığımızı göstermiştir. Yetki ile ilgili tezkeremiz intikal ettiğinde sizin de bilginiz olacaktır. Oradaki tarifleri hep beraber göreceğiz” dedi.

Başbakan yardımcısı Arınç, son dönemde meydana gelen terör olaylarının titizlikle incelendiğini belirterek, ‘Kumrular Sokak’ta meydan gelen olayla ilgili belirlenen faili arama içindeyiz. Terörle mücadele kapsamında daha fazlasını yapacağız’ dedi.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.