Sınırdaki Yığılmaları Şoför Kılığına Giren Özel Görevliler Çözecek

HATAYUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Suriye’nin sınırdaki konvoy uygulaması nedeniyle uzayıp giden TIR kuyruklarına ‘tebdili kıyafet’ dolaşan bakanlık ekiplerinin çözüm bulacağını söyledi.

Hatay’a gelen Yıldırım, havaalanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Türkiye – Suriye arasında bakanlar nezdinde çözüm önerisi ile masaya oturacaklarını açıkladı. Yıldırım, Suriye ve Türkiye kapılarındaki yığılmaları önlemek için ortaklaşa aldıkları karar doğrultusunda özel görevliler kullanacaklarını belirtti.

Ekiplerin hem Suriye hem de Türkiye tarafında şoförlerin yaşadığı sıkıntıları 2 ay süresince takip edeceklerini aktaran Yıldırım, “Vizelerin kalkması nedeniyle hem yolcu hem de araç giriş çıkışlarında artış oldu. Suriye’nin altyapısı bu artışları kaldıracak yeterlilikte değil. Bu bakımdan gümrük kapısında yığılmalar zaman zaman yaşanıyor. Her iki taraf da yaşadığı sıkıntıları kendilerine göre anlattıkları için bugüne kadar bir çözüm bulunamadı. Görevlendirdiğimiz özel görevlilerin görev süreleri bittikten sonra verecekleri rapor doğrultusunda her iki tarafta yaşanan sorunlar belirlenecek ve çözüm bulunmaya çalışılacak” dedi. Yıldırım ayrıca Suriye’ye altyapısını güçlendirmesi için otomasyon programı önerdiklerini ve Suriye’nin de bu öneriyi kabul ettiğini kaydetti.

Bakan Yıldırım’ın, içeriği henüz açıklanmayan 2 ayrı teknik toplantı için Hatay’a geldiği öğrenildi. Yıldırım’ı Hatay Havaalanında Ak Parti Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi ve Orhan Karasayar, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay İl Jandarma Komutanı Vedat Çolak, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Ak Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, kurum amirleri ve partililer karşıladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.