Sırbistan’da İlk Seçim Sonuçları Açıklandı: Yeni Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç

Fotoğraf:İHA

Sırbistan’da Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk sonuçlarına göre seçimleri Başbakan Aleksandar Vuçiç kazandı.

Sırbistan Cumhuriyet Seçim Komisyonu (RIK) tarafından yayınlanan ilk resmi sonuçlara göre, oyların yüzde 56’sının sayıldığı ülkenin halihazırdaki başbakanı Vuçiç, yüzde 57 oranında oy alarak seçimleri ilk turda kazandı. İlk resmi sonuçlara göre ikinci sırayı ise oyların yüzde 14.89’unu alan “Korkusuz Sırbistan İçin” hareketinin adayı muhalif lider Saşa Jankoviç oldu. Seçimlerin en büyük sürprizini ise parodi gayesiyle seçimlere katılan “Ljubisa Preletaçeviç” uydurma karakteriyle yarışan Luka Maksimoviç yaptı. Seçilirse yolsuzluk yaparak çaldıklarını halka dağıtma sözü veren Maksimoviç, yüzde 9 oranında oy alarak üçüncü sırada yer aldı. Vuçiç’in en ciddi rakibi olduğuna inanılan eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ise yüzde 5.33 seviyesinde kaldı.

Boşnaklar ve Macarlar’ın da Desteğini Aldı

Henüz ilk sonuçların gelmeye başlamasıyla birlikte ulusal ve uluslararası medya tarafından seçimlerin galibi ilan edilen Sırp İlerleme Partisi (SNS) Lideri Aleksandar Vuçiç, 2 milyona yakın seçmenin oyunu aldıklarını duyurdu. Diğer adayların aldığı oyların toplamından yüzde 12 oranında daha fazla oy aldıklarını açıklayan Vuçiç, kendilerine güvenen seçmenlere teşekkür etti. Vuçiç, hem Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Yeni Pazar’da hem Macarlar’ın yoğun olarak yaşadığı şehirlerde yüzde 70’in üzerinde desteğe ulaştıklarını açıkladı.

Sırbistan’da parodi yapan “Cumhurbaşkanı adayı” üçüncü oldu

Seçilirse yolsuzluk yapacağını lakin diğer siyasetçilerden farklı olarak çaldığı paraları halkla paylaşacağını söyleyen Maksimoviç, 11 adayın yarıştığı seçimlerde yaklaşık 350 bin oy alarak üçüncü oldu. Beyaz takım elbisesi ve paçalarının üzerine çektiği yün çoraplarıyla dikkat çeken “Beli” (Beyaz) lakaplı genç komedyen, aralarında Sırbistan’ın eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’in de yer aldığı birçok tecrübeli siyasetçiyi geride bıraktı. Seçim sonrasında basına konuşan Maksimoviç, sonuçlardan memnun olduğunu lakin Sırp halkının uydurma bir şahsiyete bu denli teveccüh göstermesinin alarm verici olduğunu söyledi. 13 Mart tarihi itibarıyla 10 binden fazla imza toplayarak resmen aday olan Maksimoviç, seçim kampanyası boyunca yayınladığı renkli parodiler ve programlarla bölge basınının da ilgisini çekmişti. “Samo Jako” (Hep güçlü) sloganıyla başlattığı seçim kampanyasına bir müzik klibi de çeken Maksimoviç, göreve gelmesinin “yoksulların cevap niteliğindeki şamarı” olacağını söylüyordu. Sırbistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ilk sonuçlara göre yüzde 55’in üzerinde oyla Başbakan Aleksandar Vuçiç kazandı.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.