Sivas’ta Korona Virüsü Şüphesi

Sivas’ta Afganistan uyruklu 29 yaşındaki bir adam yüksek ateş ve grip şikayetiyle hastaneye kaldırılarak korona virüsü şüphesiyle gözlem altına alındı.

Sivas’ta ikamet eden Afganistanlı Najibullah Sultani, yüksek ateş ve grip şikayetiyle çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Hastane personellerinin özel tulum giyerek maske taktıkları görüldü. Sultani, gözlem altına alınarak gerekli tetkiklerin uygulanacağı belirtildi.

Hastanın rutin bir soğuk algınlığına yakalandığı tespit edilmesiyle sosyal medyada adeta korona virüsü vakasıymış gibi yansıtılması şehirde endişe yarattı.

Sivas Valiliği konu hakkında şu şekilde açıklamada bulundu;

“Anılan Afganistan vatandaşı göçmen şahıs, yaklaşık 4 yıldır ilimizde ikamet etmektedir ve salgın hastalığın başladığı ülke ve bölgelerde, salgının başladığı tarihlerde kesinlikle bulunmamıştır. Şahıs olağan ve mevsimsel grip nezle belirtileri göstermektedir. Bakanlık emirleri gereğince, özellikle düzensiz göçmenler, kamu sağlığı ve yararı gözetilerek, 2 hafta süreyle müşahede altında tutulmaktadır. Hastane acil ve ilgili birimlerindeki personelin kıyafetleri, Sağlık Bakanlığının talimatlarıyla, tüm dünyada yürütülen standart bir uygulamanın gereğidir. Ülkemizde, ilimizde, kayıtlara geçmiş herhangi bir korona virüsü vakası tespit edilmemiş olup, hiçbir vatandaşımız veya düzensiz göçmende de teşhisi bulunmamaktadır.”

Açıklamada asılsız haberleri paylaşanlar için ‘toplumun huzur ve sükununu bozmak’ suçundan adli işlem yapılacağı vurgulanarak bu tür paylaşım ve haberler için disiplin soruşturmaları yapılacağı, iş akitlerinin feshi dahil her türlü tedbirin alınacağı belirtildi.

Suriye’de yürütülen Bahar Kalkanı Harekatı’na denk getirilmesinin manidar olduğuna işaret edilen açıklamada, “Çatışma ortamında bulunan askerlerimize, toplumsal moral ve destek vermemiz gereken bir dönemde, onların da aileleriyle ilgili kaygılar yaşamalarına neden olmamamız ve moral gücümüzü yıpratmaya yönelik paylaşım, yorum ve yayınlardan özenle kaçınmamız gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.