Sizin bir hareketiniz başka bir kisi icin umut olabilir.

Yapabildiklerim Sadece Bunlar!

———————-

İkinci Dünya Savaşı’nin sonlarına doğru bir gün, bir İngiliz savaş ucağı Alman askerlerin uçaksavaşı tarafıdan defalarca bombalanmış, hatta bazı top mermiler doğrudan benzin deposuna atılmış. Pilot öleceğini zannetmiş fakat bu top mermiler depoda olmalarına rağmen patlamamışlar.

Mucizeden yüreklenen pilotlar sevinmiş ve neşelenmişlerdi, ağır kusatmadan kurtulup geri döndüler. Daha sonra teknisyen benzin deposundan 11 top mermisini cıkardı, fakat mermilerin hepsi yerli yerindeydiler, hayret vericiydi! Bu 11 mermi parcalara ayrıldıktan sonra insanlar ancak anladılar; mermilerin icinde dinamit yoktu. Mermilerin birinde bir kağıt parçası bulundu, Cek dilinde “Yapabildiklerim sadece bunlar!” yazıyordu.

Megerse bu boş mermiler Alman Askeri Fabrikası’ndaki Anti-fasist orgütü uyelerinin eseriymiş. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptıkları boş mermiler birçok muttefik ordularin sağ kalmasini sağlamıştı. Onların güveni için ancak savaş bitiminde muttefik ordular bu sırrı halka acıklamıştı.

O Cek işci, sıkı gözetleme altında en az üretim hattina 11 boş mermi yerlestirmistir. Fakat vicdan azabı çekerek “Yapabildiklerim sadece bunlar!” demisti. Mutlaka kendini gücsüz ve Anti-fasizm’e yaptığı katkının çok yetersiz olduğunu hissediyordu. Belki de yaptığı bu hareketin anlamlı olup olmadığı hakkında şupheye düştüğü olmuştu. Yaptıklarının sonucunu öğrenemiyordu, ovğu veya minneti ise hic tatmamıştı. Ama bu Cek isci sessizce gayret ediyor, kendi olum tehlikesini başkaların hayatta kalma şansı ile takas ediyordu.

Aydinlik oncesi karanlikta, hic kendinize olan inanciniz salsildi mi? Hic supheye dustugunuz, kafanizin karistigi, hatta umutsuzluga dustugunuz oldu mu? Lutfen bu hikayeyi aklinizda tutunuz. Cunku sizin gayretleriniz bosa gitmeyecektir. Dunyanin bir kosesinde, bir karanlik aninda, sizin hareketiniz belki de bir kisiye aydinlik goturmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.