Sofuoğlu, Moto2’de Ölen Japon Motosikletçinin Yerine Yarışacak

 Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, MotoGP’nin alt kategorisi olan Moto2’de geçirdiği kaza sonucu ölen Japon sporcu Shoya Tomizawa’nin yerine yarışacak. Moto2’de bu sezonun son iki yarışında piste çıkacak olan Sofuoğlu; “Çok iyi bir pilotun yerine yarışmak güzel bir şey. Başarılı olacağıma inanıyorum” diye konuştu. 

Dünya Supersport Şampiyonası’nda 2010 sezonunu genel klasmanda zirvede tamamlayarak dünya şampiyonu olan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ü ziyaret etti. Milli sporcunun Türkiye’yi ve Sakarya’yı en güzel şekilde temsil ettiğini kaydeden Büyük, Sofuoğlu’nun motor sporunun Türkiye’de tanınmasına katkı sağladığını vurguladı. Önceki başarıyı tekrarlamanın daha zor olduğunu anlatan Büyük; “Zirveyi muhafaza etmek zor. İnşallah gelecekte de bu başarınızı sürdürürsünüz. Allah yardımcınız olsun. Bütün Türk milletinin önce annenin duası seninle beraberdir” dedi.

Kariyerine bu yıl yeni başlayan moto2 kategorisinde sürdüreceğini belirten Sofuoğlu ise 2 yıl içinde şampiyon olmayı amaçladığını ifade etti. Moto2’de İtalya’nın Misano pistinde geçirdiği kazada ölen Japon Shoya Tomizawa’nın yerine son iki yarışa çıkacağını kaydeden Sofuoğlu, şunları söyledi;

“Normal şartlarda orada yarışmam imkansızdı. Şampiyona başladı ve bitmek üzere. Japon pilotun kaza yapıp hayatını kaybetmesi ile takım böyle bir istekte bulundu.

‘Son iki yarışta motorumuzu Japon pilotun yerine sen sürermisin?’ dediler. Bu teklif geldiğinde şampiyon olmamıştım ama dünya genelinde şampiyon olarak gözüküyordum. Çok iyi bir pilotun yerine yarışmak güzel bir şey. Ama o motorda birkaç ay önce bir pilot öldü. Yarışacağım kategori kolay bir kategori değil. Her yarışta 6-7 sporcu sakatlanıyor. Zor bir şampiyona. Beni burası ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren tek nokta başarılı olmak. Bunu yapacağıma inanıyorum. Benim içinde antrenman olacak. Gelecek yılla ilgili neler yapabileceğimi gösterecek. Umarım güzel sonuçlar alırım. Şampiyonlukla birlikte iki yarışı kazanırsam 2010’u en güzel şekilde kapatacam.”

 

-SPONSOR SIKINTISI-

2011 sezonu öncesinde sponsor sıkıntısı yaşadığını anlatan Sofuoğlu, Türkiye’de bilinmeyen bir spor dalını yaptığı için sponsorların soğuk kaldığını dile getirdi. Dünya şampiyonasında yarışmak için belli sponsorlara ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Sofuoğlu; ” 2011 yılındaki yarışlarla ilgili böyle bir sıkıntımız var. Ben sıkıntıya düştüğüm ve ihtiyaç duyduğum anda Genlik ve Spor Genel Müdürümüz ile görüşüyorum. Kendisi ‘gereken desteği vereceğiz. Sen bizi dünya şampiyonasında en iyi şekilde temsil ediyorsun’, ‘tekrar dünya şampiyonu oldun, ne sıkıntın varsa biz bunu en kısa sürede çözeceğiz’ dedi. Ama daha bunlarla alakalı bir görüşme yapmadık. Çünkü 2011 yılı ile ilgili hiçbir takımla anlaşmadık. İlk önce takımım belli olacak. Daha sonra Ankara da genel müdürümüzle bu konuyu görüşeceğiz. Birde gri pasaport alamıyordum, bana vermiyorlardı. Ne zamanki 2007 yılında bazı şeyler değişmeye ve rahatlamaya başladı.Ne zaman sıkıntım olsa Ankara’yı aradığım zaman oradan destek oluyorlardı. Şimdi yine 2011 yılı ile ilgili böyle bir sıkıntı var” dedi.

Türkiye’nin bir çok yerinde gençlerin motosiklete binip delilik yaptığını belirten Milli motosikletçi, gençlerin içindeki adrenalini, zevki ve hevesini atabileceği bir yerin bulunmadığını kaydetti. Arkadaşını motosiklet kazasında kaybettiğini anlatan Sofuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Gençler motosiklete binip delilik yapıyorlar. İçindeki adrenalini, zevki ve hevesini atabileceği hiç bir yer yok. Bu olmayınca caddeye çıkıyorlar. Sürekli okuyoruz, şurada motorla biri öldü, burada araba kazasında biri öldü diye. Gençlerin çıkıp içindeki duyguyu yaşayacakları bir yer yok ki. Trafikte yapıyorlar, ondan sonra da başkalarının hayatına sebep oluyorlar. Arkadaşlarım otobanda hızlı giderken kaza yapmışlar. Akyazı’da yapacağım tesis sayesinde inşallah içlerindeki duyguyu orada atacaklar. Hiç olmazsa trafikte araç kullanırken o duyguyu atarak aracını kullanacak.”

Vali Büyük, ziyaretin sonunda Sofuoğlu’na altın ve başarı belgesi verdi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.