Soğuk Duş Mucizesi

Getty images
Getty images

Soğuk su ile duş yapmayı hiç düşündünüz mü? Düşüncesi bile içimizi titretirken, aslında soğuk su ile duş yapmanın çok sayıda faydası vardır.

Soğuk su nefesimizi açar ve güçlendirir. Saçlarımızın dökülmesini önler, onlara parlaklık kazandırır. Yüzümüzü ve cildimizi daha pürüzsüz gösterir. Bağışıklık sistemini ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Erkeklerde sperm sayısını artırıcı bir rol oynar. Depresyona karşı çok faydalıdır.

Soğuk su ile yıkandığımızda vücut çok kısa bir şok yaşar ve kan damarları daraldığı için kan dolaşımı hızlanır. Bu, insanın daha dinç ve zinde olmasını sağlar; dış görünümünü de olumlu yönde etkiler.

Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermek isteyenler için güzel bir uygulamadır. Aslında bazı ülkelerde soğuk suyun iyileştirici gücünün tedavi amacıyla kullanılması oldukça yaygındır.

Örneğin Ortodoks Ruslar soğuk suyun faydalarını bilmekte hatta bu uygulama bir dini boyut da içermektedir. Buzlu göllerin ve suların içine atlamanın günahlardan arındırdığına dair bir inanç mevcuttur.

İskandinav ülkelerinde sauna sonrası soğuk ve buzlu havuzlara atlamak bir gelenektir. Bu ülkelerde sıcak ve soğuk şok terapisi vücudu güçlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Dünya da birçok doktor da bu soğuk su uygulamasını onaylıyor. Çünkü aslında konforlu hayatımız bizim bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor her yerde bulunan kalorifer, soba, klima, sıcak su aslında iyi bir şeymiş gibi gözükse de bu vücudumuzun hassaslaşmasına ve direncimizin zayıflamasına sebep oluyor. İnsanlar en ufak bir soğukta hastalanıyor.

Soğuk su ile duş yapmak insanı dayanıklı yapıyor ve adeta vücudu çelikleştiriyor. Uzmanlar soğuk duşun sabah yapıldığında psikolojik olarak insana bir başarı hissi verdiğini ve insanların öz güvenlerinin artmasını sağladığını vurguluyor.

Sıcak suya alışık olanların soğuk suya geçişi biraz zor olsa da sayılamayacak kadar çok faydaları birçok insanı soğuk su uygulamasına yönlendiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.