Soma Holding Basın Açıklaması: Yangın Trafodan Çıkmadı

Soma Holding'in İşletme Müdürü Akın Çelik Maden haritası üzerinden medyaya açıklama yaparken Fotoğraf: (Print screen-DHA)
Soma Holding’in İşletme Müdürü Akın Çelik Maden haritası üzerinden medyaya açıklama yaparken Fotoğraf: (Print screen-DHA)

Soma Maden kazasına ilişkin Soma Holding Yetkileri basın açıklamasında yangın nedeninin trafo olmadığını, gerçek sebebinin ise hala bulunamadığı belirtildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın belirttiği gibi ölenlerin 284 kişi olduğu, ulaşılamayan bölgelerde 18 kişinin olduğunun tahmin edildiği söylendi.

İlk Önce Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan konuştuktan sonra, İşletmenin Genel Müdürü Ramazan Doğru ve ardından İşletme Müdürü Akın Çelik Teknik açıklama yaptı.

Soma Madeninin Genel Müdürü ve Maden Mühendisi olan Ramazan Doğru yaptığı açıklamada, “Yangının Trafoda çıkmadığını, çıkış bölgesinden 2200 metre uzaklıkta çıkmıştır. Yangınlar sürekli olur. Biz bunun kontrolünü sağlamak için, CO 5 ppm’e ulaştığında o bölgeyi kapatırız. Baca veya ayakta yangın çıktığında içinde kül ve su basılıyor. Yangınlar bu şekilde söndürülüyor.” dedi.

Akın Çelik- İşletme müdürü ise yangın ile ilgili,  “Metan gazı ile ilgisi yok. Orası temiz hava girişi olduğu için orada metan gazı olmaz.  Sensörler mevcut olduğu için her noktaki tüm kimyasal gazlar izlenebilir. Fakat böyle bir şeye rastlamadık. Şimdiye kadar böyle bir şey yaşamadık. Bizde neden olduğunu bilmiyoruz sizin gibi merak ediyoruz. Önceliğimiz insanları madenden çıkarmak olduğu için nedenlerini araştıracağız.” dedi.

Yapılan açıklamalarda 500 kişilik yaşam odamız var denildi fakat daha sonra İlker Doğan yaşam odasının o bölgeden kaldırıldığını söyleyerek çelişkilere neden oldu. Son olarak Madende yaşam odasının olmadığı ve yeni yapılmaya başlandığı söylendi.

Ulaşılamayan iki galeride 18 kişi olduğu belirtildi. Daha önce 15 yaşında çalıştırıldığı iddia elen kişinin adının Cemal Yıldız  ve 19 yaşında olduğu söylendi ve nüfus cüzdanı gösterildi. Taşeron işçi çalıştırılmadığı iddia edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.