Somali, Türkiye’ye Destek Olduğunu Protestoyla Gösterdi

28 Temmuz 2013'te Somalinin başkenti Mogadişu'da ki Türk Büyük elçiliğinin bombalı saldırıya uğraması sonucu yaralılar Türk Bakanlığına ait uçağa taşınırken (STRINGER/AFP/Getty Images)
28 Temmuz 2013’te Somalinin başkenti Mogadişu’da ki Türk Büyük elçiliğinin bombalı saldırıya uğraması sonucu yaralılar Türk Bakanlığına ait uçağa taşınırken (STRINGER/AFP/Getty Images)

Somali’nin başkenti Mogadişu’da geçen hafta Türk Büyükelçiliğinin bombalı saldırıya uğramasından dolayı, Somali’de protesto gösterisi yapıldı. Türk dayanışmasının önemini gösteren bu protestoya Somalililer katılarak sloganlar attılar.

Geçen hafta Somali Türk Büyük elçiliğine yapılan bombalı saldırıda 1 polis şehit olmuş ve 4 poliste yaralanmıştı.

Mogadişu’da yüzlerce kişi Türkiye’nin yanında olduklarını belirtmek üzere gösteri yaptı. Mogadişu’nun Benadir bölgesinde toplanan Somalililer ellerinde Türk bayrakları ve ellerinde  “Türkiye Çok Yaşa”, “Düşmanlarına Ölüm” yazılı pankartları ile eylem yaptılar ve slogan attılar.

Mogadişu Belediye Başkanı Muhammed Nur düzenlediği basın toplantısında, “Türk halkı, en zor zamanda Somali halkına destek oldu, yardım gönderdi. Herkes Mogadişu’dan uzak dururken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizi ziyaret etti. Gıda ve ilaç yardımına büyük ihtiyaç duyduğumuz dönemde Türkiye’den yardımlar geldi. Benzer saldırının olmasını engellemek için gerekli önlemler alınıyor”dedi.

Göstericilerden Fatma Cimale, “Türk kardeşlerimize karşı düzenlenen bombalı saldırıdan dolayı gerçekten çok üzgünüz. Onlara destek vermek için buradayız” dedi.

Meryem Hassan ise, “Bugün burada herkes oruçlu. Sıcak güneşin altındayız ama saldırıya uğrayan Türk kardeşlerimize desteğimizi göstermek için buradayız. Olanlardan üzüntü duyuyoruz” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.