Sömestr Tatilinde Rehavete Kapılmayın

Çocuklarınız için yarıyıl tatili önerileri

çocukların tatil heyecanı

Alice, Harikalar Diyarında  gezinirken ormanda prenses giysili bir kızın, bir ağacın etrafında durmadan koşarak döndüğünü görür. Şaşkınlıkla bir süre  izledikten sonra kıza seslenir:

’Hey! ne yapıyorsun, neden durmadan dönüyorsun?

Prenses: Koş koş, durma sen de koş, daha hızlı daha hızlı,

Alice bir süre tereddüt eder. Sonra o da kızın peşinden koşmaya başlar. Prenses önden Alice arkasından birlikte ağacın etrafında koşmaya başlarlar.

Prenses: Daha hızlı, daha hızlı, daha hızlı koşmalıyız,

Alice  koşmaktan nefes nefese kalmıştır. Prensese bağırır: “Dursana bir dakika, bana neden koştuğumuzu söyle.”

Prenses bir an için durur ve der ki:  Zaman hızla ilerliyor, bizim bulunduğumuz yeri korumamız için bile daha hızlı hareket etmemiz gerek.

Çocuklar yarıyıl tatilinde neler yapmalı

 • Tatiller insanları kolayca rehavete sokabilir.  Oysa okul ya da iş gibi herhangi bir zaman sınırlaması olmadan, yaratıcı faaliyetlerle zaman  çok iyi değerlendirilebilir. Böylece tatil sonrası işe ya da okula başlamak daha kolay olacaktır.
 • İçinde bulunduğu şartlarda herkesin mutlaka yapabileceği bir şeyler vardır. Aileler çocuklarıyla birlikte  bir çok  etkinlik  yapabilir.  Örneğin; Ebeveynler  çocuklarıyla birlikte kitapçıya gidip birlikte kitap seçebilir  ve eve gelince de birlikte seçtikleri kitabı okuyabilirler. Kitapla ilgili yorumlar yapıp resimleri üzerine konuşabilirler.
 • Evdeki  bir  odayı veya bir dolabı  çocuklarıyla birlikte onun da fikrini alarak yeniden düzenleyebilirler.
 • Çocukla birlikte mutfakta zaman geçirebilirler. Kek, kurabiye, hamur işi gibi çocukların hoşuna gideceği  yiyecekler hazırlayıp sonra bunları  güzel bir sunumla ev halkına ikram edebilirler.
 • Günlük ev işlerine çocuklarını da dahil edip (Örn: peçeteyi, çatal kaşığı masaya götürmek vs gibi) çocukların evlerinde kendilerini işe yarar ve değerli hissetmelerini sağlayabilirler.
 • Çamaşırların katlanmasına yardım etmeleri istenebilir. Bu arada çocuklara çamaşır katlama öğretilebilir.
 • Ebeveynler çocuklarıyla  birlikte resim yapabilirler.
 • Kağıt katlama, kesme, yuvarlama  gibi faaliyetler yapabilirler. Ayrıca kolaj çalışması dediğimiz farklı malzemelerle  kompozisyon oluşturma faaliyeti yapabilirler. Bunları evlerinde bir gün boyunca sergileyebilirler.
 • Un, su, tuz ve biraz da beyaz tutkal ile hazırlanan seramik hamuru çocuğun el kaslarının gelişmesine, yaratıcılığını  ortaya çıkarmasına yardım eder.
 • Ayrıca boncuk dizme, yap-bozla  oynama  parça bütün ilişkisini oluşturmada fayda sağlar.
 • Satranç, özellikle dışarı çıkmanın daha zor olduğu  soğuk kış günlerinde  çok güzel bir faaliyettir. 6 yaş ve üzeri  çocuklarla  birlikte satranç öğrenebilir , eğlenceli  karşılaşmalar yapabilirsiniz.
 • Ebeveyn, çocuğunu konusunu  önceden araştırdığı, çocuklara  uygun  sinema, tiyatro gibi  etkinliklere götürebilir. Eve gelince onu en çok etkileyen sahnelerin resmini yapmasını isteyebilir. Böylece çocuğun gidilen sinema ya da tiyatrodan nasıl etkilendiği anlaşılabilir.
 • Müzik eşliğinde çocuğunuzla dans edebilirsiniz. Yüzme,  jimnastik, koşma, basketbol, voleybol  gibi sportif etkinlikler aşırıya kaçmamak kaydıyla çocuğun  vücudunu dengeye sokmada ve  zamanını daha verimli  geçirmesinde etkili olacaktır.
 • Yarıyıl tatilinde çocuklarınız için bulunacağım son öneri de karlı kış günlerinde  çocukla birlikte kartopu oynamak, kardan adam yapmak ve bu eğlenceli  zamanı fotoğraflarla belgelemek, ayrıca bir tatil defterine çocuğunuzla geçirdiğiniz bu güzel günleri not düşmek çocuğunuzun çocukluğuna dair ona  güzel   bir anı bırakacaktır.

 

 Yazarımızın diğer yazıları için tıklayınız;

Cocuk ve Yasam

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.