Sonbahar Ortası Festivali ve Ay Pastası

 

Çin'in en meşhur ay pastası, Jason Wang, Epoch Times

Sonbahar Ortası Festivali Çin’de en önemli 4 bayramdan biridir ve Çin ay takvimine göre sekizinci ayın onbeşinci gününe denk gelmektedir. Geleneksel olarak bu günde, aile üyeleri ve arkadaşlar bir araya gelerek ay pastası, meyve ve çay keyfi ile birlikte parlak sonbahar ortası dolunayını kutlarlar.

Ay pastası, ailenin bir araya gelmesini, bütünlüğü, uyumu ve iyi şansı sembolize eder. Ay pastası ilk kez Shang Hanedanı döneminde (M.Ö. 1766 – 1122) Çin’in güney bölgesinde ortaya çıktı. İnce kenarlı bir kek türüydü. Han Hanedanlığı (M.Ö. 206) döneminden bu yana susam, kavun çekirdeği ve ceviz önemli malzemeleri haline geldi.

Ay pastası nesiller boyunca, ezilmiş fasulye, kavun çekirdeği, fındık, lotus çekirdeği ezmesi ve hurmadan oluşan şekerli bir dolgudan yapılmaktadır.

Zaman geçtikçe ay pastası, yerel yiyecek ve geleneklere göre bölgesel özellik kazandı. Mesela, Pekin tarzı ay pastası üstü kahverengi kabuklu iken, Suzhou tarzı ay pastası çok katmanlı ince kabuklu bir kek. Guangzhou tarzı ise kalın yumuşak kabuklu ve çok çeşitli dolgulu bir kek. Tayvan’da ise tatlı patates, dolgu malzemesi olarak kullanılmakta.

Günümüzde, yüzlerce ay pastası çeşidi Ay Festivali’nin bir ay öncesinden satışa çıkıyor. Pişirme gerektirmeyen fakat buzlukta tutulması gereken buzla kaplı ay pastası, sebze veya meyve dolgulu, deniz kulağı veya balık yüzgeci gibi deniz ürünü dolgulu ay pastası ve benzeri pek çok yeni türü pazarlarda görmek mümkün.

Tercih ne olursa olsun, ay pastası çay ile birlikte yenir. Çin çayı ve ay pastası mükemmel bir ikilidir.

İlgili Haberler:

Sonbahar Ortası Festivali ve Bayan ‘Ay’

 

Yoruma kapalı.