Sonbahar Ortası Festivali ve Bayan ‘Ay’

Ay, en parlak ve yuvarlak halinde..Jiayi Wang / The Epoch Times

Sonbahar Ortası Festivali (Çince Zhongqui Jie), Çin’de en önemli festivallerden biridir. Festival, Çin ay takvimine göre, sekizinci ayın onbeşinci gününde, ayın tam dolunay olduğu zaman kutlanmaktadır. Bu gün, aynı zamanda, meyvelerin, sebzelerin ve tahılların mahsüllerinin toplandığı zaman olduğundan dolayı, hasat toplama festivali olarak da bilinmektedir. Ay ile ilgili, Çin’de birçok güzel efsane bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı, Bayan ChangE’dir.

Bundan çok uzun bir zaman önce, Kunlun Dağı yakınlarında yaşayan mutlu genç bir çift varmış. Kocasının ismi Houyi ve güzel eşin ismi ise ChangE’ymiş. İkisi de çok sevecenmiş ve aynı zamanda kasabalılar tarafından da çok sevilen kişilermiş.

Birgün, Bodhisattva yoldan geçerken, hayatlarında hep merhametli olmalarından dolayı Houyi ve ChangE’ye, ölümsüzlük iksiri vermiş ve bu iksirin onlara sonsuz bir yaşam sunacağını söylemiş. Genç çift, bu ödüle çok sevinmiş ve iksiri birlikte ay takvimine göre, ayın en parlak ve yuvarlak olduğu sekizinci ayın onbeşinci gününde içmeye karar vermişler.

O gün çok sevinçli bir haldelerken, havada süzülen dokuz tane akbaba, gökyüzüne yükselerek kavurucu güneşlere dönüşmüş. Gökyüzünde cayır cayır yanan güneşler, için için yanan volkanlara benziyormuş. Ağaçlar ve çimenler kavrulmuş.Toprak çatlamış, nehirler kurumuş. Birçok insan açlık ve susuzluktan ölmüş.

ChangE korkmuş, bu nedenle eşi ile birlikte hemen dünyadan ayrılmak istemiş. İksirin yarısını içmiş. Kalan yarısını Houyi’ye uzatırken, iksir trajik bir şekilde elinden kayarak yere düşmüş ve dökülmüş.

Houyi, derinden içerleyerek, insanları acı çekerken görünce azmi ve kararlılığı şiddetlenmiş. Kırmızı yayını ve beyaz oklarını alarak dokuz güneşi bir bir vurmuş. Hava, hemen soğumaya başlamış. Şiddetli yağmurlar olmuş, nehirler suyla dolarak ağaçlar ve çimenler yeşillenmiş. Hayat yeniden başa dönmüş ve insanlık kurtarılmış.

Daha sonra, iksir etkisini göstermeye başlamış ve ChangE Cennet’e doğru yükseldiğini hissetmiş. ChangE, Ay’da yaşamaya karar vermiş çünkü Dünya’ya en yakın yer orasıymış.

ChangE’nin Ay’a doğru uçtuğunu gören Houyi çok üzgünmüş. Çok parlak ve yuvarlak hale gelen Ay’a, O’nun adını vermiş. Arka bahçeye giderek, aşkına karşılık olarak yiyecekler koymuş ve aşkını yaşatmak için ise masanın üzerinde tütsü yakmış.

ChangE, Ay’da yaşamasına rağmen, kalbi ölümlü dünyada kalmış. Houyi’e olan derin aşkını hiçbir zaman unutmamış. Daha sonra, diğer insanlar da Houyi’e, ChangE’ye şükranlarını sunmak üzere, sekizinci ayın onbeşinde katılmışlar.

İlgili Haberler:

Sonbahar Ortası Festivali ve Ay Pastası

Yoruma kapalı.