Sosyal Medyayı En Çok Kullanan 10 Ülke

Sosyal Media (Creative Commons)
Sosyal Media (Creative Commons)

İsyancı güçler sosyal medyayı ulusal ayaklanmalara destek toplamak için kullandılar; insan hakları savunucuları Youtube’u işlenen şuçları ortaya çıkarmak için kullandılar.

Papa XVI. Benedict ilk tweet’ini 12 Aralık’ta gönderdi ve “Sevgili arkadaşlarım, Twitter üzerinden sizinle iletişime geçmekten çok memnunum. Cömert karşılığınız için teşekkür ederim. Sizi tüm kalbimle kutsuyorum” dedi.

Youtube, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya paylaşım siteleri, kullanıcılara oldukça az engel ve kısıtlama ile kendi fikirlerini ifade etmelerine olanak sağlıyor. Rusya ve Çin gibi bazı ülkelerin, internet sansürü arttıkça, buna karışılık olarak internet kullanıcıları sosyal medyaya akın ediyor.

Rusya sosyal medyayı en çok kullanan 10 ülke arasında 3. sırada yer alıyor. Rusya bu yıl , çocuklar için zararlı sayılabilecek ve radikal olan website’lerinin engellenmesi yetkisini devlete veren bir yasa çıkardı. İkinci kısıtlamadaki yasa dilinin çok belirsiz olması, bu nedenle devletin bu yasayı kullanarak karşıt görüşlü bazı website’lerini susturma amaçlı engelleyebileceğini belirten insan hakları avukatları bu konuda endişelenmişti.

Geçtiğimiz yıl Çin’de, çok daha fazla insan sansürü aşmak için Weibo mikroblog sitelerini kullanmaya başladı. Sansürler, “Xi Jinping” (yeni Çin liderinin ismi) gibi yeni kelime ve deyimlerin kökünü kazımak için çalıştı. Kasım’da yapılan 18. Ulusal Parti Kongresi sırasında, Çin internet kullanıcıları yükseltilmiş olan güvenlik nedeniyle bu konu hakkında pek konuşamadı.

Sosyal paylaşım, dünya çapındaki en popüler online aktivite haline geldi.

Sosyal paylaşım siteleri şu anda dünya internet nüfusunun %82’sine ulaşıyor. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, İngiltere şu anda sosyal medya paylaşım sitelerini en çok kullanan ülke durumunda.

Sosyal medyayı en çok kullanan 10 ülke:

İngiltere

Amerika Birleşik Devletleri

Rusya

Çek Cumhuriyeti

İspanya

Polonya

Brezilya

Fransa

İtalya

Türkiye

İfade özgürlüğü, iş verimliliği, dünyada neler olduğuna dair canlı güncellemeler veya basitçe arkadaşlarla sohbet etmek olsun, sosyal medya dünya çapındaki evrimsel gelişim sürecinin merkezinde bulunuyor.

İngilizce haber

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.