Soykırımından Suçlanan Mladiç Hakim Karşısında

(Getty Images/Serge Ligtenberg)

Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç Lahey’de,  mahkeme önüne çıktı ve yargılandı. İkin gün önce Hollanda’ya getirilen Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, Hollandalı hakim Alphons Orie;nin başkanlığında yaklaşık bir buçuk saat sürdü. İlk önce Mladiç’e kimlik bilgileri soruldu.

Mahkemenin ilk sorusu olan ismin nedir sorusuna “Ben general Ratko Mladiç” cevabını verdi. Mahkemede mevcut olan Doğum tarihi ile verdiği bilgiler ile uyuşmadı, Mladiç kendi söylediği tarihin doğru olduğunu iddia etti.

Daha sonra Mladiç için hazırlanan iddianame okundu. Okunan iddianame sonrasında Mladiç’e ona yöneltilen suçları kabul veya red etmesi için 4 Temmuza kadar zaman verildi. Mladiç verilen zamanın yetersiz olduğunu söyledi.

Hakimin ilk sorusu “37 sayfalık suçlamaları içeren belgeyi, iddianameyi okudunuz mu?” oldu. Mladiç’de bunlara baktığını ama neler yazılı olduğunu okumadığını ifade etti ve “Bunları okumak için en az üç aya ihtiyacım var” diye konuştu. Mladiç, iddianamenin bir kopyasını istedi.

Ayrıca Mladiç, “Tutuklandım ve hapishaneye kondum. Önüme sunulan hiçbir belgeyi imzalamadım. Çünkü sağlık durumum iyi değil” dedi.

Mladiç Soykırım ve savaş suçu işlediği suçlamalarına itiraz etti.

 

Yoruma kapalı.