Soylu, Harekatta Sivil Katledildiği İddiasına Yanıt Verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nda sivil katlettiği iddiasına yönelik “Sivil katletmişsek uluslararası mahkemeler var. Açın gereğini yerine getirin” şeklinde konuştu.

Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde düzenlenen Muhtarlar Günü yemeğine katıldı.

Barış Pınarı Harekatı’nda gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Soylu, şunları söyledi;

“Bize Ortadoğu’daki planlarını dayatmak, hayallerindeki terör devletini kabul ettirebilmek için her şeyi denediler. Darbe yapmaya kalktılar, başaramadılar. İçerideki terörü azdırmak istediler, başaramadılar. Ülkeyi istikrarsızlaştırmak, siyasi sahada kaos çıkarmak istediler, yine başaramadılar. Ekonomiyle saldırdılar, döviz operasyonları yaptılar, yine başaramadılar. Güneyimizde bir terör örgütüyle beraber iş tutup, DEAŞ’la mücadele bahanesiyle bize güya vebayı gösterip sıtmaya razı etmek istediler, yine başaramadılar. Türkiye’yi sindiremediler, ülkemizi susturamadılar. Hem Cumhurbaşkanımızın kararlı tutumu, bilge liderliği, hem milletimizin artık bu işin bitmesine dönük iradesi, bizi pınarın başına getirmiştir.”

Bakan Soylu, sözlerini şöyle devam etti;

“Batı’nın Suriye’de izlediği politika, sevinerek söylemeliyiz ki hedefine ulaşamamıştır. Türkiye’yi PKK’ya, YPG’ye alıştırma politikaları tutmamıştır. Çok meraklısı varsa, alsınlar kendi ülkelerinde ağırlasınlar. Ne dünyanın ne de başkalarının bu konuda kafası karışmasın. Bizim ülkemize havan mermisi atanlar, kurşun sıkanlar, eğer egemen bir devletin askeri değilse, bilinmelidir ki mutlaka teröristtir. Bunun başka bir cevabı yoktur. Türkiye’nin de terörle mücadele etmekten başka bir arzusu, kendi insanının can güvenliğini, vatanının toprak bütünlüğünü korumaktan başka bir arzusu ve emeli söz konusu değildir.

Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Bunu defalarca söyledik. Allah’a çok şükür bu ülkenin toprağı da kaynakları da bize yetmektedir. Biz başka ülkeler gibi üç beş damla petrol için ürettiği silahları satmak için dünyanın dört bir köşesinde huzursuzluk çıkaran, darbe yaptıran, kan akıtan, kardeşi kardeşe düşürmek için fitneyi yayan ülkelerden değiliz. Hani bizde bir laf vardır, ‘tuttuğu elinde kalıyor’ derler ya bunlar da öyle. Nereye el atsalar kan ve gözyaşı, nereye el atsalar fakirlik, huzursuzluk getiriyorlar. Latin Amerika ülkelerinden Afrika’ya, Ortadoğu’ya Asya’ya kadar gidip de huzursuzluk getirmediği tek bir yer yok.”

“Belki biraz sert bir ifade olacak ama kimse kusuruma bakmasın, hani sordukları zaman ‘dünyada kölelik bitti’ diyorlar ya sakın inanmayın. Bunların kafalarında kölelik düzeni bitmiş değildir. Fırsatını bulsalar, dünyanın farklı renklerini, farklı dinlerini tıpkı eski yüzyıllarda olduğu gibi köle diye alıp satacaklar. Bugünkü halden esas itibarıyla anladığımız budur. Biz onların zihniyetine sahip değiliz.” diye konuştu.

Soylu, “Sakın bugünkü hale, birkaç yıllık gelişmelere bakıp da Ortadoğu’ya kötü bir kader tarifi kimse yapmasın, biz de yapmayalım. Buranın medeniyet potansiyeli, petrol potansiyelinin çok üzerindedir. Ben buna inanıyorum ve güveniyorum. Bu ülkenin, bu aziz milletin gücüne güveniyorum. Liderimizin kararlılığına ve onun dünya hayaline inanıyor ve güveniyorum. İnşallah terörü bu topraklardan hep birlikte söküp atacağız. Bulunduğumuz coğrafyayı herkes için güvenli bir yer haline getirmiş olacağız.” dedi.

Soylu’nun aktardığı bilgilere göre, Türkiye’de 3,6 milyon Suriyeli bulunuyor. Bugüne kadar Türkiye’nin güvenliğini sağladığı bölgelere geri döndüğünü bilgisini paylaşarak, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının emniyeti sağlanırsa geri dönüşlerin çok daha rahat olacağını belirtti.

Bakan Soylu Batılı ülkeleri kastederek, “Bunlar dünyanın büyük ülkeleri, hepsi bir terör örgütünün ağına düşmüş; ‘PYD, PKK, YPG; DEAŞ’ın üstesinden gelecek.’ DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden tek ülke Türkiye’dir. Fırat Kalkanı Harekatı’nda kahraman ordumuz, evlatlarımız DEAŞ’a tarihinin en önemli mağlubiyetini, Avrupa’nın azaları tir tir titrerken verdirdi. Bu bölgeyi onlardan arındırdı.” diye konuştu.

Aynısının Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde de yapıldığını belirten Soylu;

“Barış Pınarı Harekatı’nda, biz bunları unutmayız; Avrupa ‘Kürtleri katlediyorsunuz’ diye ayağa kalktı. Biz aklımızı peynir ekmekle mi yedik? Hepimiz bu ülkede yaşamıyor muyuz, Kürtler bizim kardeşimiz değil mi? Bu coğrafyada bir tek sivilin katledildiğine yönelik en ufak bir şey bugüne kadar gördük, duyduk mu? Barış Pınarı Harekatı’nda bu yapıldı mı, sağlam bir tane örnek çıkarabildiler mi? Ama bir tezvirat, dedikodu. Nasıl olsa Türkiye’nin üzerine hangi kötü elbiseyi Avrupa’da, Batı’da biçersek, bunu istediğimiz gibi kabul ettirebiliriz diye bir anlayış ortaya koyuyorlar. Bu insanlığa aykırıdır. Her birinin insanlığa sırtını döndüğü Suriye iç savaşından bugüne kadar yaşananlarda Türkiye’nin ortaya koyduğunu, mücadelesini ve ne noktaya ulaştığını görmemek, bu yalanları, dedikoduları, tezviratları devlet olarak ortaya koymak son derece ayıptır.”

“Bir şeyi merak ediyorum; bunlarla yüz yüze geleceğiz, ne diyecekler bize? Hangi sivili katletmişiz? Katletmişsek uluslararası mahkemeler var, açın gereğini yerine getirin.” diyen Soylu, Suriye rejimi 10 binlerce insanı öldürdüğünde, milyonlarca insan yerinden edildiğinde söz konusu ülkelerin seslerini çıkarmadığına işaret etti.

Türkiye’nin 40 yıldır PKK terörüyle sınandığını söyleyen Soylu, “Silah vermeyecekmişsiniz, vermeyin. Bakanları yasaklayacakmışsınız, yasaklayın. Türkiye’ye ambargo koyacakmışsınız, koyuverin. Bunların karşılığında özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı, toprak bütünlüğümüzü, geleceğimizi almak istiyorsanız avucunuzu yalarsınız.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.