Srebrenitsa’da Kimliği Tespit Edilen 775 Kişi Toprağa Verildi

SARAYBOSNABosna Hersek’te 15 yıl önce Sırplar tarafından gerçekleştirilen soykırımda hayatını kaybedenlerden kimliği tespit edilen 775 kişinin cenazeleri toprağa verildi. Srebrenitsa soykırımının 15’inci yıl dönümünde Bosna Hersek’te gerçekleştirilen anma törenlerinde toplu bir şekilde Reis-il Ulema tarafından cenaze namazları kıldırılan 775 kurban, Potoçari mezarlığına gömüldü. Daha önceki birçok kurbanın aksine kimlikleri tespit edilen 775 kişi, kendi adlarının yazılı olduğu mezar taşlarının da bulunduğu mezarlara defnedildi. Bir toplu mezarda ortaya çıkarılan 775 cesedin kimlikleri, DNA testleriyle belirlenmişti.

Öte yandan bugün cenaze töreni düzenlenenler arasında Hırvat asıllı bir Hıristiyan da vardı. İsminin Rafael olduğu açıklanan ve Boşnaklarla birlikte Sırplar tarafından toplu katliama uğrayan bir Hırvat, diğer soykırım kurbanları ile birlikte gömüldü. Böylece Srebrenitsa’da ilk kez bir Hıristiyan toprağa verilmiş oldu. Rafael’in Hıristiyan olmasından dolayı da törenler kapsamında Katolik din adamları da ayrı bir cenaze merasimi düzenledi.

Srebrenitsa mezarlığında bugün toplam 3 bin 499 mezar bulunuyor. 775 kişinin mezarlığa yerleşmesiyle birlikte bu sayı 4 bin 274’e çıktı. Ancak Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te Sırplar tarafından katledilenlerin bugüne kadar ancak yarısı bulunabildi.

Tahmini 4 bin Boşnak’ın kemiklerine henüz ulaşılamadı ve yeri bilinmeyen toplu mezarlarda yattıkları düşünülüyor. Sırplar, 15 yıl önceki katliamlarında öldürdükleri cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin parçalayarak toplu mezarlara gömmüşlerdi. Bugüne 64 ayrı toplu mezar tespit edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.