Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa’ya Açılan Davalar Düştü

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa Suçsuz Bulundu

27 Şubat 2012’de Rajapaksa taraftarları tarafından suçsuz olduğuna dair BM İnsan Haklarına yapılan protesto (Ishara S.Kodikara/AFP/Getty Images)

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa için iç savaş sırasında işlenen cinayetlerden dolayı bir Amerikan mahkemesi tarafından açılan dava düştü.

ABD yargıcı Colleen Kollar-Kotelly tarafından, Rajapaksa’nın bir devletin başkanı olduğu için dokunulmazlığı olduğu belirtildi.

Sri Lanka hükümeti ve ayrılıkçı grup Tamil kaplanları 2009 yılına kadar 25 yıl boyunca iç savaş şeklinde çatışma halindeydiler. Çatışmaların sona ermesi için çok kötü suçların ve ihlallerin yapıldığı sanılıyor.

Washington’daki Sri Lanka Amerikan Büyükelçisi Kollar-Kotelly, ‘Hükümetin insan hakları yasalarını çiğnediği suçlamalarını yalanladığını’ belirtti. Kotelly, 1991 ABD İşkence Mağdur Koruma Yasası nedeniyle ilerlenemediğini ve Sri Lanka hükümeti tarafından işlene ihlallerin ‘şok edici’ olduğunu AFP’ye belirtti.

İnsan hakları grupları iç savaşın son aylarında en az 40.000 sivilin çatışma sırasında öldürüldüğünü tahmin ettiklerini belirtti.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.