Stockholm Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsünü Kapatmayı Planlıyor

Bir öğrenci Çince karakterleri öğrenirken (Fotoğraf : Liu Jin / Getty Images)
Bir öğrenci Çince karakterleri öğrenirken (Fotoğraf : Liu Jin / Getty Images)

10 senedir faaliyette olan Stockholm Üniversitesi’ndeki Konfüçyus Enstitüsü bu yıl büyük bir ihtimal ile kapanacak. Sözde amacı Çin dili ve kültürünü öğretmek olan bu kuruluş,  Pekin tarafından finanse edilmektedir.

Enstitü yeni alınan karar ile Haziran ayında kapanacak. Karar 20 Aralık 2014 tarihinde Üniversite tarafından açıklandı. Sebebi ise Enstitü’nün öğretim içeriğinin Çin Komünist Partisi ideolojisinin etkisi altında olması.

Stockholm Üniversitesi Rektör Yardımcısı Astrid Söderbergh Widding, Dagens Nyheter adlı bir İsveç gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2005 yılında kurulan Konfüçyus Enstitüsü, geçmişte birçok iyi projeye imza attı. Bu sayede Çin ile bağımsız bir ilişki kurulmaya çalışıldı fakat bu her zaman mümkün olmadı.” Aynı zamanda finansal anlamda bağımsız olmanın önemini vurguladı.

Çin Komünist Partisi ne öğretileceğine karar veriyor

Konfüçyus Enstitüleri yurtdışında Çin kültürü ve dil bilgisini tanıma ve öğrenme imkanı sağlıyor. Enstitü, yerel ortaklarla birlikte şu an 100’den fazla ülkede faaliyette.

Özellikle son yıllarda, yurtdışındaki birçok kurum ciddi şekilde Çin Komünist Partisi’nin etkisinde. Konfüçyus Enstitünde çalışan öğretmenler, Tibet veya Tayvan’ın bağımsızlığı ve Falun Gong zulmü gibi hassas konular hakkında konuşmaları yasaklanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin Çin’in yasakladığı herhangi bir dini inanca sahip olmaları da yasaktır.

İş sözleşmelerinde uyarılar yer alıyor

McMaster Üniversitesinde eski bir öğretmen olan Sonia Zhao, iş sözleşmesinde Falun Gong uyguladığını gizli tutması ve bu konu hakkında konuşmaması için uyarıldı. Kişisel bir gelişim uygulaması olan Falun Gong 1999 yılından beri Çin Komünist Partisi tarafından zulüm görmekte.

Epoch Times bir haberinde, Konfüçyus Enstitülerinin bu ayrımcı uygulamalarına değinmişti. Bu nedenle Kanada Ontario’da, McMaster Üniversitesi, bu duruma karşı önlemler alarak, Temmuz 2013’te biten sözleşmesini yenilemeyerek Enstitü ile ilişkisini kesti.

“Konfüçyus Enstitüleri Casusluk Yapıyor” 

Haziran 2014’te Amerikan Üniversiteleri Öğretmenler Derneği, tartışmalı Enstitüler ile ilişkilerin sonlandırılması çağrısında bulundu.

Eylül ayında, Chicago Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü sözleşmelerini iptal ettiğini açıklandı. Bunun ardından Pennsylvania Eyalet Üniversitesi de ilişkisini sonlandırdı.

Kanada eski istihbarat başkanı ve şu an özel bir firmanın güvenlik danışmanlığını yapan Michel Juneau – Katsuya konu ile ilgili şunları söyledi: “Çin hükümeti tarafından kullanılan Konfüçyus Enstitülerindeki casus ve istihbaratçılardan endişe duyuluyor. Batılı istihbarat savunma birimlerinin elindeki halka açık bilgiler de Konfüçyus Enstitülerinin gizli istihbarat ve casusluk yaptığını doğruluyor.”

Türkiye’deki Konfüçyus Enstitüleri

Türkiye’de Konfüçyus Enstitüsü ilk kez Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde 28 Kasım 2008 tarihinde kurulmuştur ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde 2009 yılında faaliyete geçmiştir. Son olarak Okan Üniversitesi’nde de 2012 yılında Enstitü açılmıştır. Batıdaki spekülasyonlara rağmen, Türkiye’de bu enstitülerin kapanacağına dair herhangi bir açıklama yapılmamıştır ve enstitüler faaliyetlerine devam etmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.