Sultanlar, Yıldız Sarayı’nda Biraraya Geldi!

İSTANBUL– Osmanlı torunlarından Adile Nami Osmanoğlu Tars’ın ‘Bu gözler kimin?’ sergisi 39 Osmanlı padişahını biraraya getirdi. Ayşe Sultan’ın torunu Adile Osmanoğlu’nun 2 senede tamamladığı Osmanlı padişahlarının yağlı boya portre resimleri Beşiktaş’taki Yıldız Sarayı’nda sergilendi. Sergide Osmanoğlu ailesinin üyeleri toplu şekilde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sanat yaşamından isimlerin yer aldığı sergiye şarkıcı Nükhet Duru da katıldı. Serginin sahibi Adile Osmanoğlu, uzun bir çalışma evresinden geçerek sergiyi hazırladığını söyledi. Sergiye “Bu gözler kimin?” ismini vermesinin nedenini ise şöyle açıkladı: “En anlamlı insan uzvu gözlerdir. Gözler önemlidir, onun için ben bu ismi seçtim. Burada oğlum ve kuzenim var. Bakın onların gözleri nasıl bu resimlerdeki gözlere benziyor” dedi.

Serginin organizasyonunu gerçekleştiren İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, eserlerin 600 yıllık bir zaman dilimini biraraya sıkıştırdığını ve adeta zaman tünelinde gezinti yaptırdığını söyledi. Bayhan, “Sergi, zaman tünelinde insanlara Osmanlı padişahlarının hepsini getiriyor. O gözler bu sarayda bakıştı o gözlerle dünyaya bu saraydan bakıldı. O gözlere bakarak o günlerin dünyasını algılamanın fırsatını ve aynı soydan gelen bir ressamın gözlerinden o gözleri seyredebilmenin fırsatını yakalıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sergi 15 Kasım 2010 tarihine kadar Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.