Sümer Tilmaç: Benim Oyuncu Olmamda Öğretmenim Münir Özkul Oldu

ANTALYATiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, dünyada en aziz varlığın anne, en kutsal mesleğin ise öğretmenlik olduğunu söyledi. 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Antalya’nın Manavgat ilçesi Sarılar Beldesi Zeki Vargün İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileriyle bir araya gelen ünlü oyuncu Sümer Tilmaç, Yeşilçam anılarını anlattı. İnsanların hangi makam ve mevkiye gelirse hiç bir zaman ilkokul öğretmenlerini unutamayacağını belirten Tilmaç, kendisinin tiyatro ve sinema oyuncusu olmasında en büyük emek sahibinin Münir Özkul ile Gazanfer Özcan olduğunu kaydetti. Tilmaç, “Benim tiyatro ve sinemaya girmemde yegane öğretmenim usta oyuncu Münir Özkul’dur. Kendimi geliştirmemi de rahmetli hocam Gazanfer Özcan’a borçluyum.” diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde eğitim sistemleriyle ilgili uzun yıllar araştırma yaptığını belirten Tilmaç, bir çocuğun karakter oluşumunun 0-6 yaş arasında oturduğu için okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Bir çocuğun ilk öğretmeninin annesi olduğunun hiç bir zaman akıldan çıkarılmaması gerektiğini altını çizen Tilmaç, okul öncesi eğitim alan çocukların güzel sanatlara karşı ilgisinin çok iyi olduğunu kaydetti. Tilmaç sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben şahsen tiyatro oyuncusu olarak bir milletin geleceğini sağlam ve nitelikli okul öncesi eğitimle olacağını inanıyorum. Tabi en önemlisi de sevgi. Anne, baba ve öğretmen sevgisiyle yetişen çocuklarda kendine özgüven tam oluyor. Nitelikli elaman gücü de ancak okul öncesi eğitimle olur. Ben şahsen 0-6 yaş grubu eğitim ve öğretimi çok önemsiyorum.”

Çocuklar için kitap okumada rol modelin anne, baba ve öğretmen olduğunu belirten Tilmaç, her gün günlük düzenli bir şekilde ortalama 2 saat kitap okuduğunu dile getirdi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.