Sürgündeki Kuzey Koreli Siyasetçinin Ölümünde Suikast Şüphesi

SEUL– Bir kaç hafta önce ilerleyen yaşından dolayı öldüğü düşünülen sürgündeki Kuzey Koreli siyasetçi Hvang Cang-Yop’a suikast düzenlediği gerekçesi ile bugün Kuzey’den kaçan bir mülteci yakalandı. Kuzey Kore’de uzun seneler İşçi Partisi genel sekreterliği yapıp, Kuzey Kore’nin kurucusu Kim İl-Song ile son derece samimi olan Hvang Cang Yop, aynı zamanda Cuçe Felsefesi diye bilinen Kuzey Kore’nin milli felsefesinin mimarlarından biri olarak biliniyordu.

Baba Kim’in koltuğu oğul Kim’e bırakması ile 1990’lı yılların ortasında itibaren Kim Cong-İl ile problemler yaşamaya başlayan Hwang, 97 yılında Çin’e sürgüne gönderildi. Aynı sene Güney Kore elçiliğine sığınan Hvang yaşamının geri kalan kısmını Güney’de devam ettirmeye başladı. 10 Ekim’de 87 yaşında hayata gözlerini yuman Hvang’ın ölümüne herkes sağlık problemlerinin neden olduğunu düşündü.

Ancak Kore istihbarat merkezi, 46 yaşındaki Lee Dong-Sam’ı bugün Hvang ı öldürmek gerekçesi ile tutukladı. İstihbarat merkezinin verdiği bilgiye göre Lee “General Kim Yong Çol’dan hain Hvang’ı öldür emrini aldım.” dediği öğrenildi.

Kuzey Kore silahlı kuvvetlerine bağlı olduğu ortaya çıkan Lee’nin sorgusu devam ediyor. Şu an herkes Lee’nin itiraflarının doğruyu yansıtıp yansıtmadığını merak ediyor. Otopsi raporlarının ölümün doğal bir şekilde olduğunu tam kanıtlayamaması ve 9 günlük süre içerisinde gelen istihbaratların suikast yönünde olması Güneyliler olaya suikast yönünde inandırmaya sevk etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.