Suriye Müdahalesine İngiltere’den ‘Hayır’ Fransa’dan ‘Evet’

İngiltere Parlamentosu Suriye müdahalesine onay vermedi. Fotoğraf:İHA
İngiltere Parlamentosu Suriye müdahalesine onay vermedi. Fotoğraf:İHA

İngiltere Parlamentosunun yaptığı oylama sonucunda Suriye’ye karşı askeri müdahale yapılmaması kararı alınırken, Fransa Suriye’nin kimyasal silah kullanmasından dolayı saldırı planlarının gerçekleşebileceğini belirtti.

İngiltere Parlamentosu’nda Avam Kamarasının toplanması üzerine Suriye’ye karşı yapılacak müdahale görüşüldü. Suriye’ye karşı yapılacak olası bir müdahale için yapılan oylamada oy fazlalılığı  müdahale yapılmamasından yana oldu.

Hükümet önergesi sunulduktan sonra 272 ‘evet’ oyuna karşı 285 ‘hayır’ oyu geldi. Parlamentodan çıkan sonuç sonrasında İngiltere Başbakanı David Cameron çıkan karara göre askeri harekete onay vermeyeceğini belirtti.

Cameron, konu ile ilgili görüşlerini şöyle belirtti; “Kimyasal silahların kullanımına sert bir cevap verilmesi gerektiğini düşünüyorum ancak Avam Kamarası’nın iradesine de saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. İngiliz halkının görüşlerini yansıtan İngiliz parlamentosunun askeri bir eylem istemediği çok açıktır ve hükümet de buna göre hareket edecektir”.

Financial Times gazetesi, İngiltere’de böyle bir kararın çıkmasının David Cameron’un zayıflığı olarak belirtti. Nedeni olarak ise, Cameron’un Liberal Demokrat milletvekillerini ikna edememesini ve kendi partisinden vekillerin de karşı görüş belirtmelerini gösterdi.

Fransa ise Suriye’de müdahaleye onay verilmemesine karşın kendilerinin saldırı planlarının devam edeceğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Şam’da gerçekleştirilen kimyasal katliam cezasız kalamaz ve kalmamalıdır. Orantılı ve sağlam bir müdahale yapılmalıdır” dedi.

Ayrıca İngiltere parlamentosundan çıkan sonucun kendi kararlarını etkilemeyeceğini belirterek planlarının aynı şekilde süreceğini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.