Suriye Ramazan’a kanlı girdi

1982 yılında Hama’da, Hafız Esad zamanında öldürülen 10 bin kişiyi hatırlatan pankartlar tutan Ankara Suriye konsolosluğu önündeki protestocular (ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Pazar günü Suriye ordusu Hama’ya girerek tanklarla ateş açtı ve yaklaşık 150 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.  Muhalif güçleri bastırmak için başta Hama olmak üzere 4 büyük kentte eşzamanlı olarak operasyonlar başlatıldı.

Yüzlerce kişinin Hama’da öldürülmesi tüm dünya tarafından tepkilerle karşılanırken, dün Suriye Başkanı Hafız Esad ordusunun kuruluşunun 66. Yıldönümünü kutladı. Sana ajansına göre Beşşar Esad, Suriye ordusunun kuruluşunun 66.yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, “Bugün ve yarın bizi hedefleyen saldırgan planlara karşı haklarını savunan Suriye ordusunun her bir askerini kutluyor ve selamlıyorum” dedi.

Hama kenti muhaliflerin kalesi olarak görüldüğü için ve Ramazan ayında gösterilerin artmasından  korkulduğu için kente tanklar ile büyük bir baskın düzenlendi. Saldırının devam ettiği Hama kentinde 150’ye yakın kişi hayatını kaybetti. İnternette paylaşılan videolarda sokaklarda cesetlerin olduğu görülüyor.

Suriye Ulusal İnsan Hakları Örgütü’nün Başkanı Ammar Kurabi, askerlerin caddelerdeki sivillere açtığı ateş sonucunda, Hama’da 95, Deir Ezzor’da 19, Harak’ta 6,  Bukamal’da bir kişinin öldüğünü, birçoğu ağır olmak üzere onlarca kişinin de yaralandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ramazan ayına kanlı bir ortamda girilmesinin asla kabul edilemeyeceğini ve sessiz kalınamayacağını söyledi.

Gül ayrıca, Suriye’de yaşananların zaten var olan kaygıları daha da derinleştirdiğini belirterek, ”Suriye yönetimini halka karşı uygulanan şiddeti durdurmaya ve ülkenin geleceğini barış ve istikrar temelinde inşa edecek reformları inandırıcı şekilde süratle gerçekleştirmeye davet ediyorum” dedi.

Hama, 1982 yılında Suriye tarihinin en kanlı olaylarından birine sahne olmuş, askerler, dönemin Devlet Başkanı Hafız Esad’a yönelik ayaklanmayı bastırmak için 10 bin kişiyi öldürmüştü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.