Suriye Türkiye Gerginliği Tammo’nun Öldürülmesi ile Devam Ediyor

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim (Getty Images/AFP/LOUAI BESHARA)

Dün Kürt Müstakbel Hareketi lideri Meşal Tammo’nun öldürülmesi üzerine, Türkiye ve ABD muhaliflere karşı olan tutumundan dolayı Suriye’yi kınanırken, bugün Suriye medyası tarafından kürt liderinin öldürülmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğu propagandası yapılıyor.

Beyaz Saray basınına göre Meşal Tammo, Suriye hükümeti tarafından öldürüldü.

Twitter’dan Beyrut’ta yaşayan Suriyeli muhalif Şekip El Cebri, yaptığı açıklamasında suikastın arkasında Türk güvenlik güçlerinin olduğunu ileri sürdü.

Ancak Tammo’nun öldürülmesinden, kendi ailesi Suriyeli yetkilileri suçluyor.

Suriye Kürtleri Ulusal Girişimi Başkanı Ömer Avsi’de, “Ne Türkiye ne de başka bir ülkenin bu komploya karıştığına inanıyorum” dedi.

Tammo’nun cenazesine yaklaşık 50 bin kişi katıldı. Cenaze sırasında izdiham meydana geldi. Suriye güvenlik güçleri ile çatışma sonrasında en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Suriye muhalifleri geçen hafta İstanbul’da yaptıkları toplantıda bir Ulusal Konsey kurdular. Bu konuda Suriye hükümeti ters tepki vererek “Bu gayri meşru konseyi tanıyan ülkelere sert tepkiler veririrz” dedi.

Tammo’nun öldürülmesi çeşitli Avrupa ülkelerinde Suriye konsolosluklarına saldırılara neden oldu. Hamburg, Berlin, Cenevre ve Londra’da ki Suriye konsolosluklarına zorla girme teşebbüsünde bulunuldu.

Geçen hafta Esad ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu ile yaptığı görüşmede, “Türkiye-Suriye dostluğunu ABD istemedi. Dertleri demokrasi değil. Asıl mesele kaynaklarımızı kontrol etmek” diyerek Türkiye’den muhaliflere silah geldiğini iddia etti. Ayrıca konuşmasında, “Türkiye’nin Müslüman Kardeşler’in hamisi gibi davranması bizi üzüyor” diye belirtti.

Lübnan’ın El Manar televizyonunun internet sitesinde İslam el Rihani imzasıyla yayımlanan haberde, Esad’ın geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden bir grup Lübnanlı politikacı ile yaptığı görüşmesinde, “Eğer herhangi bir ülke bizim sorunlarımızdan faydalanmak isterse, o ülke de bu durumdan etkilenecektir. Onların yaşayacağı kriz bizimkinden de büyük olacaktır. Türkiye’deki durum tedbirli olmayı gerektirse de çok büyük etkileri ve sonuçları yok, dolayısıyla Suriye’nin içişleri için doğrudan tehdit yaratmıyor” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde önceki gün yapılan oylamada Suriye’ye yaptırım kararı, Rusya ve Çin’in vetosuyla engellendi. Uluslararası toplumun bölünmüşlüğü ortadayken Başbakan Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Suriye’ye karşı ‘tek taraflı yaptırımlar’ uygulayacağını duyurdu.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.