Suriye ve İran Donanma Alanında İşbirliği Protokolü İmzaladı

Suriye Dışişleri Bakan Yardımıcısı Ahmet Arnus ve Irak Dış İşleri Bakanı Ali Ekber Salihi *Resim: Getty Images/LOUAI BESHARA

Arap dünyasında gerçekleşen halk ayaklanmaları ve sonucunda liderlerin değişmesinin, bölgeye önemli yansımaları oluyor. İran, Mısır’ın onayını aldıktan sonra 32 yıl aradan sonra Sünveyş Kanalı üzerinden gönderdiği savaş gemileri Suriye’nin Lazkiye Limanı’na ulaşırken, iki ülke arasında da donanma alanında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolde iki ülke arasında donanma alanında eğitim ve işbirliği öngörülüyor.

Cham Press haber sitesinin duyurduğu habere göre İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Habibullah Sayyari ve Suriye Deniz Kuvvetleri Komutanı Talib El Bari iki ülke arasında donanma alanında işbirliği protokolü imzaladı. Protokol Süveşy Kanalı üzerinden geçerek Lazkiye Limanı’na ulaşan “Hark” isimli savaş gemisinde imzalandı.

İran’a ait firkateynlerin Suriye’ye gelmesi münasebetiyle gerçekleştirilen ve Suriyeli üst düzey askeri yetkililerin bulunduğu törende İran’ın Şam Büyükelçisi Ahmmet Musevi bir konuşma yaptı. Büyükelçi Musevi konuşmasında İran’ın askeri alandaki başarılarına dikkat çekerek, askeri alanda her türlü füze sistemi ile ilgili olarak gerçekleştirilen resepsiyonda, Suriyeli üst düzey askeri yetkililerin yanı sıra İran Suriye Büyükelçisi Ahmet Musevi yaptığı konuşmada İran’ın askeri alandaki başarılarına dikkat çekerek, her türlü füze sistemi konusunda ülkesinin kendi kendine yettiğini söyledi. Büyükelçi Musevi, ülke savunmasının İran devrim kazanımlarını koruyacak seviyeye ulaştığını sözlerine ekledi.
Öte yandan Tunus ve Mısır ile başlayıp Libya ile devam eden halk ayaklanmaları bölgedeki dengeler üzerinde önemli ölçüde değiştirmesi bekleniyor. Özellikle Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin hemen ardından İran’ın 32 yıl aradan sonra savaş gemilerinin Süveyş Kanalı üzerinden Suriye’ye gelmesi bu anlamdaki değişikliğin ilk örneğini oluşturuyor.

Özellikle bir çok ülkeye sıçraması beklenen halk ayaklanmaları ile bir çok liderin devrilmesi beklenirken, bir çok Arap ülkesinin İran ve İsrail ile ilişkilerinin yeniden şekillendireceği belirtiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.