Suriye’de 7 Yılda 330 Bin Kişi Öldü

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemci Komitesi yayınladığı raporda aylül ayında Suriye’deki çatışmalarda 995’i sivil olmak üzere 3 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

Ölen sivillerin 207’sinin çocuk olduğu belirtildi. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bugüne kadar ise 330 bini aşkın insanın öldüğü kaydedildi.

Ölü sayısının artmasında Rus ve Suriye savaş uçaklarının muhalif güçlerin elinde bulunan Doğu ve Güney Suriye, Hama ve İdlip’i bombalamalarının rol oynadığı kaydedildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemci Komitesi Başkanı Rami Abdurrahman, ölümlerin yüzde 70’inin Suriye ve Rus savaş uçaklarının DEAŞ’in elinde bulunan Doğu Deyrozor’u bombalaması sebebiyle meydana geldiğini söyledi

Diğer taraftan ABD destekli PKK’nin Suriye kolu YPG’nin Rakka’nın kuzeyine yaptığı saldırılarda da çok sayıda insanın öldüğü belirtildi.

Gözlemci raporunda ölen 790 kişinin Suriye rejim güçleri taraftarları, 738 kişinin DEAŞ Tahrirüşşam, 550 kişinin silahlı rejim muhalifleri ve YPG mensubu belirtildi. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bugüne kadar 330 bini aşkın insanın öldüğü kaydedildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.