Suriye’de Japon Gazeteci Öldürüldü, Türk Muhabir’in Öldüğü Henüz Resmen Açıklanmadı

Suriye’de Öldürülen Gazeteci

Suriye’deki çatışmaları kaydetmek için Halep’te bulunan Japon gazeteci Mika Yamamoto’nun hayatını kaybettiği çatışmada  aynı araçta bulunan biri Türk iki gazeteciden haber alınamıyordu.

 Türk gazetecinin TRT Muhabiri Cüneyt Ünal olduğu bildirilmişti.

Japonya Dışişleri Bakanı, Suriye’nin Halep şehrinde bir çatışmanın ortasında kalan 45 yaşındaki bayan gazeteci Mika Yamamoto’nun öldürüldüğünü, biri Türk üç gazetecinin de kaybolduğunu açıkladı.

AFP’nin El Hurra’ya dayandırdığı habere göre bir araç  içinde yolculuk eden 4 gazeteciye Özgür Suriye Ordusu askerleri gibi giyinen kişilerce ateş açıldığı, çatışma ortasında kalan Japon gazetecinin hayatını kaybettiği, diğer 3 gazetecinin de kaybolduğunu açıkladı.

Türk Gazeteci Öldürüldü Mü?

Bu gün AKP Gaziantep Milletvekili Ali Şahin Twitter’den attığı mesajla Muhabir Cüneyt Ünal’ın öldürüldüğünü duyurdu. Şahin mesajında “Halep’te görev yaparken kaçırılan TRT Muhabirimiz Cüneyt Ünal maalesef oldürülmüs. Yakınlarına ve TRT Ailesine başsağlığı diliyorum” diyerek Suriye’deki kayıp kameramanın öldüğünü açıkladı ancak ölüm iddiasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

 İngiltere merkezli ve muhalefet yanlısı Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Halep’te üç gazetecinin kaçırıldığını açıklamıştı. ABD tarafından finanse edilen ve Arapça yayın yapan El Hurra televizyonu da, çalışanları Lübnanlı Beşar Fehmi ve Türk kameraman Cüneyt Ünal ile, Pazartesi günü Suriye’ye girdiklerinden bu yana irtibat kuramadıklarını belirtmişti.
Japon Press  için çalıştığı bildirilen Japon gazetecinin naaşı Suriyeli muhaliflerin yardımıyla Kilis’in Öncüpınar Gümrük Kapısı’na getirildi. Kilis Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırılan gazetecinin naaşı, otopsi yapılmak üzere Gaziantep Adli Tıp Kurumuna, otopsiden sonra ise ülkesine gönderilecek.
İç savaşın sürdüğü Suriye’nin Halep kentindeki çatışmalarda başından yaralanan Cezayir asıllı Fransız gazeteci Yasin Bin Rabia, muhaliflerin yardımıyla Kilis’e getirildi. Yasin Bin Rabia, Kilis Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’nde tedavi altına alındı. Halep’te 2 meslektaşı ile birlikte bulunduklarını söyleyen Yasin Bin Rabia, diğer gazetecilerin akıbetini bilmediğini söyledi.

Kaynak: Vatan Gazetesi

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.