Suriye’de Meydana Gelen Şiddet Olaylarını Komşular Kınadı

1 Ağustos’ta Ankara Suriye konsolosluğunun önünde yapılan protesto gösterisi (Adem Altan/AFP/Getty Images)

Pazar sabahı Suriye’nin Deyr Ez Zor kentinde Suriye ordusu tarafından saldırı düzenlendi. Düzenlenen saldırıda en az 50 kişinin öldüğü belirtildi.

Suriye’nin düzenlediği bu katliamlar ile birlikte komşu ülkeler Beşşar Esad’ı kınadılar ve yaptığı bu ölümcül saldırılar için durması yönünde çağrıda bulundular.

Geçen hafta boyunca Suriye, sivillere yaptığı saldırılarda 300 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Pazar günü Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Beşşar Esad rejimini sert bir dille eleştirdi. El Cezire televizyonuna göre, Abdullah, “Bu yapılanlar Suudi Arabistan için kabul edilemez” dedi.

“Suriye bu konuyu artık çok geç olmadan akıllıca düşünmeli ve sözde sözler vermek yerine gerçek reformlar yapmalı” diye ekledi.

Suudi Arabistan hükümeti Esad’ı kınamak ve yanında olmadığını belirtmek için ilk defa Şam’da bulunan Büyük elçisini geri çekti.

Yakın zamanda Rusya Başkanı Dimitri Medvedev’de bu şiddeti durdurması ve reform yapması için Esad’ı uyarmıştı. Aylar önce Rusya hükümet yetkilileri, ABD’ye ve Avrupa Birliğine, Esad’a karşı Suriye İç İşlerinden uzak kalması için yaptırımlar uygulanması  gerektiğini söylemişti.

Başbakan Erdoğan ise, “Suriye konusunu bir dış mesele olarak görmediklerini” belirtirken “Suriye’nin bir iç mesele olduğunu” vurguladı. Erdoğan ayrıca, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu salı günü Suriye’ye göndereceğini ifade etti.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Esad’a muhaliflere karşı kullandığı askeri yöntemlere bir son vermesini istedi.

Suriye’deki protesto gösterileri ,  Arap dünyasında dalgalanmaya sebep olan Tunus ve Mısır’daki ayaklanmalardan sonra baş göstermişti.

ABD’ye göre, 5 ay önce Suriye’de başlayan bu ayaklanma sonucunda 2000 kişi hayatını kaybetti.

İngilizce Metin

Konu ile ilgili diğer haberlerimiz;

Suriyeli şahid Muhammed: “Hama’da en az 300 kişi öldü”

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.