Suriye’den Ateşkesin İhlali Yönünde Haberler Geliyor

Halep şehri, Suriye (Photo credit: Wikipedia)

Suriye’den gelen  ilk haberlerde ateşkes gününün sakin geçtiği yönündeydi. Ancak öğle saatlerinden itibaren hem muhaliflerden hem de hükümetten can kayıplarının yaşandığına dair haberler geldi.

Suriye Ulusal Konseyi’nden  (SUK) öğle saatlerinde gelen açıklamada ülkede ateşkes saatinden sonra üç sivilin öldüğü ve onlarcasının da tutuklandığını bildirdi.

Suriye Devlet televizyonu ise ‘‘Annan planını sabote etmeyi amaçlayan teröristlerin’’ TSİ 08.00’de düzenlediği saldırıda bir subayın öldürüldüğünü, 24 askerin de yaralandığını bildirdi. Haber’de, “Halep’te yol kenarına bomba yerleştiren teröristler, subayları taşıyan bir otobüsü hedef aldı” denildi.

Annan planı uyarınca Suriye ordusunun ağır silahlarla birlikte kentlerden çekilmesini öngörülüyor. Ayrıca muhaliflere  de ateşkese uyma çağrısı yapıldı.Muhalifler ise Suriyelilerden Esat aleyhine gösteri düzenlemelerini isteyerek ‘‘ateşkesi test etmeye” çağırdı.

Ayrıca Suriye Devlet Televizyonu, Türkiye ve Lübnan gibi komşu ülkelere sığınan Suriyelilere de ülkelerine dönme çağrısı yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.