Suriyeli Mülteci Sayısı 2 Milyona Ulaştı

Kaynak: UNHCR websitesi
Kaynak: UNHCR websitesi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği UNHCR’ın 3 Eylül 2013 tarihli basın açıklamasında Suriyeli mülteci sayısının iki milyon sınırını geçtiği bildirildi. 12 ay içerisinde mülteci sayısı yaklaşık 1,8 milyon arttı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres “Suriye yakın tarihte görülmemiş bir acı ve yerinden etme ile utanç verici bir insani afet olarak bu yüzyılın en büyük trajedisi haline geldi. Tek teselli komşu ülkelerin pek çok mülteciyi kabul ederek onların hayatlarını kurtarması ile gösterilen insanlık oldu” dedi.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu Suriye komşusu ülkeler mültecilerin % 97’sinden fazlasına ev sahipliği yapıyor. Açıklamada bu ülkelerin krizle başa çıkmaları için acil ve büyük bir uluslararası desteğe ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Ayrıca UNHCR Özel Elçisi Angelina Jolie’nin sözlerine de yer veriliyor: “Dünya Suriye’deki insani felaket hakkında tehlikeli bir şekilde ilgisiz davranma riski ile karşı karşıya. Çatışma yüzünden acı çeken ve akın akın kaçan insanların oluşturduğu dalga felakete işaret ediyor. Durum bu oranda kötüleşmeye devam ederse mültecilerin sayısı daha da artacak ve bazı komşu ülkeler çökme noktasına gelecek.”

Yapılan açıklamada her gün komşu ülkelere kaçan ortalama 5.000 Suriyeli ile büyük sorumluluk alan ev sahibi ülkelere insani yardım ve kalkınma desteğini önemli ölçüde artırma ihtiyacının artık çok ciddi bir noktaya geldiği önemle vurgulanıyor.

2 milyon sayısı mülteci olarak kaydolan ya da kayıt olmayı bekleyen Suriyeliyi temsil ediyor. Ağustos sonu itibariyle Mısır’da 110,000; Irak’ta 168,000; Ürdün’de 515,000; Lübnan’da 716,000 ve Türkiye’de 460,000 mülteci var. Bu nüfusun yüzde 52’sini 17 yaş ve altındaki çocuklar oluşturuyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’den 27 Ağustos tarinde gelen bilgilere göre 4.25 milyondan daha fazla kişi de Suriye içinde yerinden edilmiş durumda. Bu rakamla birlikte düşünüldüğünde evinden edilen toplam 6 milyondan fazla Suriyeli olduğuna işaret ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.