Suriyeli şahid Muhammed: “Hama’da en az 300 kişi öldü”

29 Temmuz 2011’de Cuma namazı sonrası meydanda toplanan muhalifler(AFP/Getty Images)

Ramazan’ın başlangıcından beri Suriye kenti Hama’ya yapılan saldırılar sonucu yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Cuma günü yine Hama’da, tanklarla yapılan saldırı sonucu katliam devam etti.

Suriye’nin Yerel Koordinasyon Komitesi  (YKK)’den olaylara şahit olan Muhammed öldürülenlerin sayısının “300’den fazla olduğunu” bekilde “400’e ulaştığını” belirtti.

Suriye hükümeti, yüksek sayıdaki tank taburları ile muhaliflerin kalesi olarak görülen Hama’da sivillerin üzerine saldırıda bulundular.

Olay yerinde bulunan yerel yetkililer, web sitelerinde yaptıkları açıklamada durumu daha da kötü hale getirmek için “Ekmek, İlaç ve Kan vermiyorlar” diye belirtti.

Olayın şahidi, “Askerlere belki 27’den fazla ceset taşıdım, diğer cesetleri sayamadım bile” diye anlatırken, öldürüldükten sonra yüzlerce cesedin Alkusor parkına gömüldüğünü ekledi.

Muhammed, tank saldırısı sonrası birçok kişinin kan nakli yapılamadığı için hayatlarını kaybettiğini açıkladı. “Bazı yaralılar sadece ayaklarından vurulduğu halde kan kaybından ölüyorlar” dedi.

Ayrıca Muhammed tüm şehir boyunca elektriklerin kesildiğini ve bu durumun hastanelerde müdahalenin çok zor bir hale getirildiğini söylüyor. Yaralıları tedavi etmek için kullanılan doğum hastanesinin ikinci katı tank ateşi altında yakılmış ve birçok doktor da tutuklanmış.

“Hama’daki insanlar şehrin dışından ilaç almaya çalışıyorlar çünkü şehrin içindeki bütün ilaçlar sabote edildi” dedi.

Suriye’de haberleşme yapılamasın ve dışarıya bilgi verilmesin diye hükümet internet ve telefon hatlarını kesti. Birçok yabancı gazeteci tutuklandı ve sınır dışı edildi.

Muhammed,“Şu anda sadece umutsuzca çocuklar için gerekli olan ilaçlar gibi basit ihtiyaçlar arayışındayız” dedi.

El-Asi meydanında en az 15 Tankın koşullandırıldığını ve diğer yakın bölgelerde ise 6 adet daha tankın olduğu ve birçok nişancı askerin binaların tepelerinde mevzilendiği belirtildi.

Videosu çekilen ve fotoğrafları olan nişancılar için, “Bu nişancılar profesyoneller ve kesinlikle Suriyeli değiller” diye belirtti.

“Bu nişancılar önlerine her kim gelirse vuruyorlar, eğlence olsun diye hayvanları bile vuruyorlar” diye ekledi.

“Mali İdare ve Adliye binası gibi birçok hükümet binası ve evler yıkıldı, yakıldı” diye ekledi.

ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton Perşembe günü yaptığı açıklamada, 5 aydan beri Suriye’de Beşşar Esad’a karşı gelen ve bu yüzden öldürülen kişilerin sayısının 2000’den fazla olduğunu söyledi.

The Epoch Times – İngilizce Metin

İlgili Haberler

Suriye Ramazana Kanlı Girdi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.