Suriyeli Sığınmacılar İçin Hatay’da İlk Çadırkent Kuruldu

Suriye’de her geçen gün çıkmaza doğru giden olaylar binlerce Suriyeli’yi evlerini, vatanlarını ve her şeylerini arkalarında bırakarak komşu ülkelere göçe zorluyor. Geçen Çarşamba Türkiye sınırına 20 km uzaklıktaki Cisr Es Şuğur kasabasında 120 polisin öldürülmesinin ardından ablukaya alınan kentten binlerce kişi kaçarak Hatay sınırına gelmeye başladı.  Beşir Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın saldırı emrini verdiği ve kasabanın elektriği kesilerek,  suyunun zehirlendiği ve ablukaya alındığı ve birkaç güne kadar büyük bir saldırı beklediklerini ve 15 bin kişilik kasabanin neredeyse boşaltıldığını söylüyorlar.

Şimdiye kadar 2000 kişinin sığındığını bunlardan 1050’sinin son 24 saat içinde geldiklerini ve daha binlercesinin de yollarda olduğunu söylediler. Hatay’ın Altınözü ilçesi Karbeyaz Beldesi ile Yayladağ ilçesi Güveççi köyünden sınırı geçerek Türkiye’ye sığındı. Türk Kızılay’ının Yayladağ’da  eski Tekel binasında kurduğu çadırkentte yerleştirildi. Kızılay gelecek olan sığınmacılar için ikinci bir çadırkent kurmak için yer araştırdığı bildirildi. Burada sağlık  kontrolünden geçirilen sığınmacılara 3 öğün yemek ve battaniye, giysi yardımı da yapılıyor. Yine Yayladağ’lı hayırsever vatandaşlar da giysi, yiyecek, içecek yardımı yapıyorlar.Güvenlik önlemleri için çadırkentin etrafına mobese kameralerı yerliştirildiği ve polisin de nöbet tuttuğu bildirildi.

 Suriye tarafında da Türkiye’nin verdiği çadırlarda kalan binlerce Suriyeli var.  Verilen bilgilere göre 6-7 bin kişi daha sınırı geçmek için bekliyor. 

Yoruma kapalı.