Suriye’ye Verilen Sürenin Sona Ermesi İle Çatışmaların Durduğu Haberi Geldi

Beşar Esat- Vikipedi

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel temsilcisi Kofi Annan’ın planına göre Suriye’ye verilen süre bu sabah saat 06.00’da dolarken sıcak bölgelerdeki  çatışmaların durduğu haberleri geldi.

Suriye Savunma Bakanlığı dün, sürenin dolmasıyla birlikte ordunun operasyonları durduracağını açıklamıştı. Açıklamada ordunun olası bir saldırı karşısında alarmda olacağı belirtilmiş ‘‘Ordumuz terörist grupların işlediği suçlara karşı verdiği başarılı  mücadeleyi kazanarak, tüm bölgelerde güvenliği yeniden tesis etti. Bu başarı sonrası ordu yarın sabah itibarıyla operasyonlarını durdurmaya karar verdi.’’ Denilmişti.

Suriye’li muhalif yapılanmalardan sorumlu Hama Genel Devrim Konseyi üyesi Ebu Adnan, ülke genelinde sıcak bölgelerde çatışma ve operasyonların durduğunu ve saat 06.00’dan önce bazı yerlerde patlamaların meydana geldiğini söyledi. Patlamalar hakkında ayrıntı edinilemiyor.

Bu arada  Washington’da düzenlenen G8 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında Suriye konusu ele alındı. Toplantının açılışında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, devam eden şiddet olaylarından kaygı duyduklarını ve gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

Rusya ise Suriyeli muhaliflere çağrıda bulunarak, Şam yönetiminin ateşkes adımına karşılık verilmesini istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.