Suudi Arabistan Kralı Vefat Etti

images

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz  El-Suud 90 yaşında vefat etti.

Bazı gazetecilerin  Twitter’dan duyurduğu habere göre Kral  Abdullah Bin Abdülaziz  bir kaç haftadır hastanedeydi.  Suudi Arabistan devlet televizyonu ölüm haberini  yayını Kuran ayetleriyle keserek  duyurdu.

Kral Abdullah’ın yerine 79 yaşındaki kardeşi ve birinci veliaht olan Prens Selman’ın kral olduğu açıklandı. Kral Abdullah için bugün Suudi Arabistan’da tören düzenlenecek. Kral Abdullah 2005 yılında tahta geçmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenaze Törenine Katılacak

Etiyopya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a geçerek Riyad’da yapılacak cenaze törenine katılacak.

Abdullah bin Abdülaziz El-Suud kimdir?

Abdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1924 yılında, Necid Sultanlığı’nın Riyad Bölgesi’nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi’nin bir üyesidir.

İlk kamu görevi, Mekke’nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’nın komutanı görevine getirildi. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol oynadı. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. 25 çocuk sahibi olmuştur.

90 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah’ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.