Suudi Kralı Hastanede, Gözler Tahtında

KAHİRE– Suudi Arabistan Kralı Abdullah, önceki gün rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Halen dünyanın en yaşlı devlet başkanı sıfatını elinde bulunduran Kral Abdullah’ta bel fıtığı ve kan pıhtılaşmasının sebep olduğu rahatsızlıklar bulunduğu açıklandı. Kral Abdullah, üvey kardeşi Kral Fahd’ın 2005 yılında ölmesiyle tahta oturmuştu.

Kralın muhtemel bir ölümü ya da görevden ayrılması durumunda yerine kimin geçeceği konusunda ise farklı spekülasyonlar yapılıyor. Suudi kanunlarına göre kralın yerine veliaht prens atanıyor. Ancak Kral Abdullah’ın üvey kardeşi ve Sudeyri ailesinin en yaşlı üyesi Veliaht Prens Sultan bin Abdülaziz de iki yıldır yurt dışında tedavi oluyor. Bu durumda geçtiğimiz hafta kabine toplantısına başkanlık eden ve 35 yıldır İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Prens Nayif bin Abdülaziz’i (77) de facto veliaht prens yapıyor.

Krallığın yanı sıra başbakanlık görevini de yürüten Kral Abdullah, 2009 yılında Prens Nayif’i başbakan yardımcılığı görevine atamıştı. Fakat Çarşamba günü Kral’ın, oğlu Mit’eb’i kendi kontrolündeki 260 bin kişilik Özel Muhafız Birliklerinin başına getirmesi ve Bakanlar Konseyi üyesi yapması, “Kral kendinden sonra oğlunun tahta geçmesini istiyor” yorumlarına yol açıyor. Kral Abdullah’ın 1962 yılından beri başında bulunduğu ve kendi elleriyle oluşturduğu Muhafız Birlikleri, Suudi Arabistan ordusundan daha eğitimli ve daha etkin olarak adlandırılıyor. Önceleri tamamen resmi merasimler için tanzim edilen Muhafız Birlikleri, daha sonra kraliyet ailesini korumak için kullanılmaya başlandı. Kraliyet ailesine mensup sadece prenslerin sayısının 7 bini bulduğu tahmin ediliyor.

Kral Abdullah Ekim 2006’da yaptığı bir düzenleme ile tahta kimin oturacağını daha şeffaf bir hale getirmişti. Buna göre Kral Abdülaziz’in mirasçılarından oluşan bir Sadakat Komisyonu oluşturulmuş ve bu komisyon, Kral’ın ölümü ya da iş yapamaması durumunda yerine kimin geçeceğine karar verecek. Ancak bu komisyonun şu anda işlevinin nasıl olacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kral Abdullah’tan önce tahta geleneksel olarak Sudairi 7’lisi olarak adlandırılan Kral Abdülaziz bin Suud’un Sudairi kabilesinden olan eşi hanımı Hassa’dan olan çocukları geçiyordu. Ancak Kral Fahd, bu kuralın dışına çıkarak yerine üvey kardeşi Abdullah’ı veliaht prens olarat tayin etmişti. Ancak Kral Abdullah tekrar eski geleneğe dönerek Sudairi 7’lisinin hayattaki en yaşlı üyesi Prens Sultan’ı veliaht tayin etmişti.

Uzmanlar, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ve en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan’da muhtemel bir taht kavgasının sadece Suudi Arabistan’ı değil, tüm dünyayı etkileyeceğini, dolayısıyla başta ABD olmak üzere dünyanın buna seyirci kalamayacağını belirtiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.