SYDSVENSKA : İstanbul Şanghay ve Rio ile Rekabet Edebilir

Fotoğraf:Ozan Buğdaycı
Fotoğraf:Ozan Buğdaycı

İngmar Karlsson 7 yıl Türkiye’de İsveç Başkonsolosu olarak görev yaptı.  Türkiye’yi çok iyi tanıyan Karlsson Türkiye hakkında kitaplar yazdı.

İsveç’in büyük gazetelerinden birisinde yayınlanan yazısında  İstanbul’dan övgüyle söz etti: “Türkiye tam bir mozaiktir. Avrupa’da büyük metropollerden Şanghay ve Rio ile rekabet edebilecek tek şehirdir. Her şeyiyle İstanbul fevkaladedir. Milyonlarca turistin her sene İstanbul’u ziyaret eder. Bu kadar turist herhalde  yanılmıyordur. Bizans ve Osmanlı’dan kalma tek eski şehir ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün kazandırdığı modern ve canlı kültürün heyecan verici olduğunu” ifade etti.
İstanbul’un bir tarafında oryantal çarşılar (Kapalı çarşı ve Mısır çarşısı) diğer tarafında onlarca süper galeriler; Armani, Louis Vitton, Gucci gibi ünlü firmalardan alışveriş imkânı var” diyen Karlsson, “Türkiye’nin 1959 yılında AET ile başlayan temaslarında, halen Avrupa Birliği’ne girişi engellenmektedir” dedi.
İngmar Karlsson, İsveç, Finlandiya, İngiltere’nin Türkiye’nin AB’ye girmesini desteklediğini, fakat Almanya ve Fransa’nın buna mani olduklarını da yazdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.