Taksim Meydanı Bugün 1 Milyon Kişiyi Ağırlayacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bugün Kamu Emekçileri Konfederasyonu  (KESK), Türk-İş, Türk Tabipleri Sendikalar bu yıl Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Hak-İş’in katılımıyla Taksim Meydanı’nda kutlanıyor.

 Sendikalar 1 milyon kişinin Taksim Meydanı’nda kutlamalara katılmasını bekliyor. Taksim Meydanı’nda geniş güvenlik önlemleri alınarak meydan bariyerlerle çevrildi. Taksim Meydanı’nın çevresinde 17 bin polis görevlendirilerek akşam vardiyası 15.00’a çekilerek miting dağılımında 38 bin 500 polisin görevde olması planlandı. Daha önce göstericilerin tırmanarak zarar verdiği Atatürk Anıtı için de önlem alındı. Göstericilerin Atatürk Anıtı’na çıkmalarını engellemek amacıyla  kurulan bariyerlerin aşılmasını engellemek amacıyla gres yağı sürüldü.

Organizasyon komitesi katılımcıların meydana dört koldan girmesini kararlaştırıldı. Saat 11.00’de Kazancı yokuşunda kurum başkanlarının bir basın açıklaması ve çiçek bırakma töreni olacak.

Polis, gece yarısı saat 03.00’dan itibaren meydan ve çevresinde önlemler almaya başladı. Aralarında çelik kuvvetinde bulunduğu bariyerler çevresinde konuşlandı. Meydan çevresinde uygun bir yerde 4 tabur jandarma birliği de olası bir müdahale için hazır bekliyor. Polisin miting alanı içerisinde olmayacağı ve Kutlama alanında Tertip Komitesinin görevlendirdiği sendika görevlileri bulunuyor.

Yoruma kapalı.