Taksim’de Duran Adam Protestosu

Taksim'de "duran adam" protestosu (fot: facebook)
Taksim’de “duran adam” protestosu (fot: facebook)

Gezi Parkı olaylarının yankıları konuşulmaya devam ederken Taksim’de AKM’nin karşısında bir kişi “durarak” eylem yapmaya başladı.

18 Haziran’da öğleden sonra eylemine başladığı tahmin edilen protestocu hala kımıldamadan durmaya devam ediyor. Eylemden haberi olmaya başlayan vatandaşların bazıları da kendisine destek için yanında durmaya başlayınca kalabalık çogalmaya başladı.

Polis tarafından çantası kontrol eden adam halen olduğu gibi durmaya devam ediyor.

Twitter’da ise #duranadam etiketi ile en çok konuşulan konu haline geldi. Sosyal medyada pasif direnişi ile genel olarak takdir toplayan meçhul adamın yanına insanların gelmesiyle, sosyal medya kullanıcıları tarafından yapılan yorumlar arasında “duran adam” tek başına olduğunda direnişin daha etkili olacağını savunanlar çoğunlukta. Destek için durmayı devralabileceklerini konuşuyorlar.

Meydan kalabalıklaşırsa polisin müdahale etme durumuna karşılık, destek verenlerden “duran adam”ı tehlikeye atmamak adına uzaklaşmaları isteniyor. “Duran adam”ın 1 ay protestosunu devam ettireceği konuşuluyor. Durumun neye varacağı şu anda merak konusu.

 Güncelleme 03:00:

Duran Adam’ın performans sanatçısı Erdem Güzdüz olduğu belirlendi. Etrafında birçok kişinin toplanmasıyla birlikte polisin “duran adam”ın etrafına biriken kişileri gözaltına almasıyla, protesto gece 02:30 civarında sona erdi.

Konuyla ilgili konuşan Erdem Gündüz, protestosunu 1 ay süredüreceğini fakat yanındaki kişilerin gözaltına alınmasıyla onları korumak adına eylemi sona erdirdiğini belirtti.

Protestosunun nedeninin medyanın bu durumu görmesi olduğunu, Gezi Parkı olaylarında 4 kişinin ödüğünü fakat medyanın görmediğini, hükümetin istifa etmesinin yetmeyeceğini, isteğinin bu düzenin değişmesi olduğunu söyledi.

Aynı zamanda çeşitli şehirlerde de “durma” eylemi yapmaya başlayan kişilerin olduğu da sosyal medyada paylaşılıyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.