Talat: Eroğlu ve ret cephesinin amacı Kıbrıs Türkünü ve Türkiye’yi dünyadan tecrit etmektir

LEFKOŞAKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) seçimlere günler kala liderler vatandaşlara politikalarını anlatmaya devam ediyor.

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mehmet Ali Talat Lefkoşa Gönyeli’de düzenlediği coşkulu mitingde rakibi Derviş Eroğlu ve onu destekleyen Rauf Denktaş ve Serdar Denktaş’a yüklendi. Canlı yayında tartışma önerisini kabul etmeyen Eroğlu için ise ‘kaçak pehlivan, gizli papaz’ benzetmesinde bulundu.

Konuşmasında 18 Nisan seçimlerinin tarihi bir önem taşıdığını belirten Talat, ya çözüm yolunda ilerleneceğini ya da bugüne kadar elde edilen tüm kazanımların kaybedileceğini vurguladı.

Derviş Eroğlu’nun ‘Ben de müzakere edeceğim, iyi bir çözüm bulursam imzalayacağım.’ dediğini belirten Talat, şöyle konuştu: “Nerede bulacak acaba çözümü, leylek mi getirecek gökyüzünden? Elbette ki bu ülkenin seçilmiş lideri, Kıbrıslı Türk lider, müzakere ederek getirecek. O nedenle liderin çözüm vizyonu olması lazım, çözüme inanması lazım. ‘Ben de müzakere ederim.’ demek, eğreti duruyor demektir.”

“NİYETLERİ AVRUPA PERSPEKTİFİNİ ORTADAN KALDIRMAK”

Rauf Denktaş’ın, oğlu Serdar Denktaş ile birlikte seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nin adayı olan Başbakan Derviş Eroğlu’nu destekleme kararı almalarını, ‘ret cephesinin hortlaması’ olarak değerlendiren Talat, “Annan Planı’na ret diyen cepheyi yeniden hortlatıyorlar. Niyetleri Kıbrıs Türk’ünü Türkiye ile birlikte dünya’dan dışlamak, Kıbrıs Türk insanının ve Türkiye’nin Avrupa perspektifini ortadan kaldırmaktır.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs’tan çıkacak olan seçim sonuçların Türkiye’nin dış politikasını da yakından ilgilendireceğini belirten Talat,” Omuzlarımdaki yük tarihi bir sorumluluktur ve sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile sınırlı değildir. Sorumluluğum sadece Kuzey Kıbrıs’ı değil, Kıbrıs’ın bütününü kapsamaktadır yani Güney Kıbrıs’ı, Birleşik Kıbrıs’ı kurma hedefi güttüğümüz Kıbrıs Rum halkını da kapsamaktadır. Bize her türlü desteği veren Türkiye’nin Avrupa Birliği yolculuğunu da kapsamaktadır. Çok iyi biliyoruz ki buradan çıkacak sonuç Türkiye’nin dış politikasını da yakından ilgilendirecektir.” dedi.

“HALK SENİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERİR”

Cumhurbaşkanı Talat mitingde yaptığı konuşmada Başbakan Eroğlu’nun kendisiyle televizyon programına katılmamasını da eleştirdi. Cumhurbaşkanlığına talip olan birinin politikalarını ortaya koyması gerektiğini belirten Talat, “Halk seni tarihin çöplüğüne gömer, yaratmaya çalıştığın korku imparatorluğunun içinde boğulur kaybolursun. Talat ile programa çıkmazsan bu halk seni bulunduğun yere hapseder. Hapsedildiğin yerde de kalamazsın seçimlerden sonra tarihin çöplüğüne gidersin. Yaratmaya çalıştığın korku imparatorluğunun içinde boğulur kaybolursun.” değerlendirmesinde bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.