Taliban Saldırısında 13 Amerikan Askeri Öldü

Saldırı sonrası askerler yaralıyı taşırken (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)

Taliban’ın sorumluluğunu üstlendiği saldırıda 13 ABD askeri ile beraber üç sivil ve bir sivil olmayan Afgan polis hayatını kaybetti.

Uluslararası Barış ve Güvenliğin Destek Gücü (ISAF) Sözcüsü, başkentte meydana gelen intihar saldırısında askerlerin hayatını kaybettiğini söylerken, ABD ölenlerin Amerikan askeri olduğunu açıkladı.

Saldırının düzenlendiği bölge olan Başkent Kabil’in dışında Darulaman Sarayının yakınında çok sayıda devlet binası ve yabancı askerlerin kaldığı üsler bulunuyor.

Böyle şiddetli ve ölümcül bir saldırıya Kabil’de 2001 yılından beri rastlanmıyordu. BM yaptığı açıklamada, böylesi şiddetli saldırıların Afganistan’da savaşın ilk başladığı zamanlarda olduğunu belirtti.

Saldırılar diğer kentlerde de devam ediyor. Afganistan Kunar şehrinde bir kadın intihar bombacısı yerel bir hükümet binasına girmeye çalışırken kendini havaya uçurdu.

BBC’nin verdiği bilgiye göre, Fransız Haber Ajansı AFP’ye bir cep telefonu mesajı gönderen Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, ”Darulaman’da yabancı güçleri taşıyan otobüse bir patlayıcı yüklü bir otomobille intihar saldırısı düzenlendi” dedi.

İlgili Haberler

Kabil’de British Council’e bombalı ihtihar saldırısı: 8 ölü

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.