Taliban Tarafından Kaçırılan Gazeteciler Sonunda Evlerine Döndüler

Fransız Muhabir Herve Ghesquiere ve Kameraman Stephane Taponier, 18 aylık Taliban tutsaklığından sonra 30 Haziran’da evlerine döndüler (Bertrand Guay/AFP/Getty Images)

18 ay boyunca Taliban tarafından alıkonulan Fransız muhabirler Perşembe günü evlerine kavuştular. Fransa’nın televizyon kanallarından biri olan France 3 televizyon kanalında çalışan, muhabir Herve Ghesquiere ve kameraman Stephane Taponier ile beraber alıkonulan çevirmenleri Rıza Din Perşembe gecesi Taliban tarafından serbest bırakıldı.

Hangi koşullar altında serbest bırakılmaları ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Fransız gazeteciler, 29 Aralık 2009’da Afganistan’ın Kapisa bölgesinde belgesel çekimi yaparken Taliban tarafından casusluk yaptıkları gerekçesi ile 547 gün boyunca alıkonuldular.

Le Monde’nin haberine göre, Fransız gazeteciler vatanlarına ayak bastıkları gün, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni-Sarkozy, yaklaşık 100 kişiye yakın arkadaşları, aile üyeleri ve Fransız dış işleri bakanlığı yetkilileri tarafından karşılanmış.

Ülkeye ilk ayak bastıklarında kameralar tarafından karşılanıp görüntülenmemeleri için aileler özel istekte bulundu.

Özgürlüklerine kavuşunca iki gazeteciden 46 yaşında olan Taponier hemen ailesini görmek istedi, özgürlüğe kavuşmanın tadını çıkaran Taponier işine geri döndü, 47 yaşındaki Ghesquiere ise 84 yaşındaki annesini görmek istedi.

Gazetecilerden Taponier  “Bizi kaçıranlar açısından önemli olduğumuz için, zorlu yaşam koşullarına rağmen hiç bir zaman tehdit edilmedik, kötü muameleye maruz kalmadık” dedi.

Muhabirler, haber bölgesi olarak en tehlikeli ülkelerden biri olarak Afganistan’ı görüyorlar. 2009 yılından beri yaklaşık 15 haberci Afganistan tarafından alıkonulmuş.

İngilizce Haber için tıklayınız.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.