Tangshan Depremi, SARS ve Corona Virüsü Salgını

20. yüzyıldaki tüm depremler arasında, 28 Temmuz 1976’da Çin’in Tangshan şehrinde meydana gelen, yaklaşık 240.000 kişinin ölümüyle sonuçlanan deprem, muhtemelen en yıkıcısıydı. Ancak 7.8 şiddeti, onu 18. yüzyılın en büyük depremi haline getiriyor.

Doğal Afet Karşısında İnsan Hatası

Tangshan depremi öncesinde halka herhangi bir uyarı yapılmadı. Aslında, ülke çapında deprem önleme konferansı 14 Temmuz’da Tangshan’da, depremden sadece iki hafta önce gerçekleştiğinde, uzmanların Tangshan’a yaklaşmakta olan bir depremle ilgili bulgularını bildirmek için sayısız girişimleri oldu. Ancak politik nedenlerden ötürü, şehrin Pekin’e yakın mesafede olmasına atıfta bulunarak bastırıldı.

Wang Chengmin, Ulusal Deprem İdaresi’nden genç bir bilim adamıydı. Konferansın genel oturumunda uyarıyı duyurması yasaklandıktan sonra, risk alarak 17 ve 18 Temmuz akşamı küçük grup halindeki tartışma oturumlarında bulgularını paylaştı. Diğer katılımcılara “Tangshan Şehri ve Luan İlçesi bölgesinde 22 Temmuz ve 5 Ağustos tarihleri arasında 5 veya üzerinde bir deprem olması bekleniyor” dedi.

Hebei Eyaleti, Qinglong İlçesinden bir delege bunu duydu ve ilçedeki herkesi hızla bilgilendiren yerel yetkililerine bildirdi. Deprem 28 Temmuz’da vurduğunda, Tangshan’dan sadece 115 km (71 mil) uzaklıkta olmasına rağmen, 400.000 nüfusa sahip olan ilçede kimse ölmedi.

Qinglong mucizesi Birleşmiş Milletler tarafından afet önleme, uyarı ve yönetim örneği olarak belgelendi.

Qinglong mucizesi ayrıca Çin Komünist Partisi’nin Tangshan depreminin “ani” olduğu ve hiçbir uyarı beliritisi olmadığı yönündeki propagandasını da çürütmüş oldu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLAN) resmi bir amirali olan Liu Huaqing, bir keresinde Tangshan depreminden şöyle bahsetti: “Bu deprem doğal bir felaketti, ancak hasarı insan hataları nedeniyle ağırlaştırıldı.”

Çin Muhbirlerle Dolu

Tarih Çin’de tekerrür ediyor. Şiddetli akut solunum sendromu (SARS) 2003 yılında Çin’de patlak verdiğinde, Pekin’deki 301 numaralı askeri hastanesi emekli şefi Jiang Yanyong salgını halka duyurdu. Her ne kadar Jiang sayısız insanı kurtarmış olsa da ve “ölümlere neden olacak yalan söyleyen bir doktor” sözüne iyi anlamda bir atıfta bulunulmasına rağmen, ÇKP yetkilileri tarafından bastırıldı ve kendisi bugün hala ev hapsinde tutuluyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan corona virüsü salgınında da benzer olaylar yaşandı. Caixin dergisinden iki gazeteci Xiao Hui ve Wang Heyan, salgın hakkında haber yapmak için Wuhan merkez üssüne gittiğinde, her ikisi de bastırıldı.

Xiao, Wuhan şehrinin karantinaya alınmasından iki gün sonra, Çin Yeni Yılı Günü’nde (25 Ocak), virüsün kaynağı olan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’nın fotoğrafını çekerken, dört güvenlik görevlisinin hemen ona doğru koştuğunu söyledi. “Fotoğraf çekmek yasak. Şimdi sil!” diye bağırdı biri.

Kamerayı yakalamaya çalışırken başka bir memur, “Yüksek düzeydekiler bize bunu yapmamızı söyledi,” dedi ve devam etti, “Japon bir gazeteci fotoğraf çektiği için dün karakola götürüldü.”

Wang, onun ve meslektaşlarının salgının boyutunu bulmayı umarak birçok doktorla iletişime geçtiklerini söyledi. Onlara Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin doktorların salgınla ilgili röportaj yapmalarının veya hatta isimsiz olarak bile salgını kamuoyu ile tartışmalarının yasaklandığı söylendi.

Şu an itibariyle, corona virüsü Çin’deki tüm eyaletlere ve 10’dan fazla ülkeye yayılmıştır.

Kaynak; minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.