Tarihçi Yazar Uğurluel”Osmanlı günümüzde dizilerde çarpıtılıyor”

BALIKESİR-Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Osmanlı’nın günümüzde dizilerde çarpıtıldığını, gerçek yönlerinin açıklanmadığını belirterek, ”Osmanlı, dizilerde sefaya düşkünmüş gibi lanse ediliyor. Aslında bunun böyle olmadığı, Osmanlı sultanları ve hanımlarının yaptırdıkları eserlerle ispat ediliyor.” dedi.

Manyas Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından organize edilen ”Tarihte Eğitime Gönül Verenler ”konulu konferans, belediye düğün salonunda gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak katılan Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Osmanlının eğitime verdiği önemi fotoğraflarla gösterdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Manyas Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Serhat Kandemir, Türkiye’nin eğitim alanında dünyada bir marka olma yolunda olduğunu, bunun da dünyanın her ülkesinde açılan okullar tarafından ispat edildiğini söyledi. Kandemir, dernek olarak eğitime büyük önem verdiklerini ifade etti.

Talha Uğurluel, programda bir gencin aklına takılan ”Osmanlıyı bu kadar büyük yapan neydi” sorusundan yola çıkarak, araştırma yapmasını slayt sunum şeklinde gösterdi. Uğurluel, Osmanlı sultanlarının sadece cami yapmadığını onun yanına okul, aşevi, sağlık ocağı, üniversite yaparak eğitime büyük önem verdiğini belirterek, ”Atalarımız insan yetiştirmenin önemini bilerek hareket etmişlerdir. Yaptıkları camilerin yanına hamam, kütüphane, aşevi, üniversite, sağlık ocağı yaparak insanların her türlü ihtiyacını gidermesini düşünmüşlerdir. En ücra köylerden zeki öğrencileri bularak özel eğitim vermişler ve büyük insanların yetişmesine neden olmuşlardır. Günümüzde de nesle bu şekilde sahip çıkılması gerekir. Eğitim her şeyin başıdır.” dedi.

Osmanlı’nın, günümüzde dizilerde çarpıtıldığını, gerçek yönlerinin açıklamadığını vurgulayan Tarihçi-Yazar Uğurluel, sefaya düşkünmüş gibi lanse edildiğini ama aslında Osmanlı sultanlarının ve hanımlarının öyle olmadığını, çok yardımsever olduklarını, bunu da yaptıkları eserlerle ispat ettiklerini vurguladı. Osmanlı’da kölelere ne kadar değer verildiğini de anlatan Uğurluel, onların en güzel şekilde yetiştirildiğini sözlerine ekledi.

Osmanlı padişahlarının, ‘Beni okulumun bahçesine defnediniz ki yattığım yerden talebelerimin seslerini duyabileyim.’ dediğini anlatan Uğurluel, ”Eğitim ve öğretim çok önemliydi; kendini insanlığın yetiştirilmesine adayacak eğitim gönüllülerine ihtiyaç vardı. Bu kişiler o kadar kendilerinden geçmeliydiler ki onlara en sevimli gelen yer, okulları ve öğrencilerinin yanı olmalıydı. Ebedî istirahatgâhları olarak akıllarına bir tek yer gelmeliydi; kendi okullarının bahçeleri. Şimdi yurt dışında eğitim yapan okulların bahçesinde yatan birçok eğitim gönüllüsünün olduğunu biliyoruz. Bunları gördükten sonra eğitim adına ümitsiz olmaya gerek yok. Günümüzde bunun birçok örneği yaşanıyor. Bu eğitim sevdalıları Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Manyas’ta da var. Gönüllü bir şekilde karşılıksız olarak nesle sahip çıkıyorlar. Hepsini tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.